Nagrody Fryderyk 2016 rozdane!

Wczoraj, 20 kwietnia zostały wręczone nagrody Akademii Fonograficznej - Fryderyki w kilkunastu kategoriach. Jako pierwsi odebrali nagrody w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Największym zwycięzcą okazał się Zbigniew Wodecki, który zdobył dwa Fryderyki.

(c) Wszelkie prawa zastrze¿one. fot: www.sportografia.pl, www.stx-jamboree.pl
Fryderyki 2016 Fot. Sportografia.pl, Stx-jamboree.pl

Uroczysta gala w Teatrze Polskim w Warszawie zgromadziła wybitnych muzyków, autorów, kompozytorów, producentów muzycznych, dziennikarzy oraz najważniejszych przedstawicieli branży fonograficznej.

O nagrodę Fryderyk 2016 walczyło łącznie 1120 artystów, albumów i singli. Podczas 22. edycji przyznanych zostało 21 statuetek w 11 kategoriach oraz trzy Złote Fryderyki.

Utworem Roku została piosenka” Rzuć to wszystko co złe” w wykonaniu Zbigniewa Wodeckiego with MITCH&MITCH ORCHESTRA AND CHOIR z tekstem Leszka Długosza i muzyką także Zbigniewa Wodeckiego. Statuetkę za fonograficzny Debiut Roku odebrał Kortez.

fryderyki zbigniew wodecki 3
Zbigniew Wodecki

Artystą Roku w kategorii Muzyka Jazzowa został Janusz Munik. Statuetka za Jazzowy Album Roku trafiła do Nikoli Kołodziejczyka.
Jazzowy Debiut Roku otrzymali ex aequo: Aga Derlak, Agnieszka Wilczyńska i Krzysztof Lenczowski.

Gospodarzami wieczoru, byli: Marita Alban Juarez i Tomasz Kammel. O oprawę muzyczną wręczania zadbał DJ Adamus, a głosem gali był Piotr Metz.

fryderyki monika brodka
Monika Brodka

Pierwszy raz w historii nagród, część muzyczna gali, była tak rozbudowana. Galę rozpoczęła Brodka ze Smolikiem i Kevem Foxem w składance utworów: „Horses” – pierwszy raz w telewizji – i „Run”; Zbigniew Wodecki z The Dumplings, Rysami i Kwintetem Smyczkowym PolskiejOrkiestry Radiowej zagrali miks: „Kocham być Tobą” i „Panny mego Dziadka. Jafia, Maleo Reggae Rockers i Adam Bałdych wykonali „Karavanę” i utwór „Słyszę”; Kortez z Adamem Pierończykiem zaaranżowali piosenkę „Zostań”. Specjalnie dla Kory, Mela Koteluk z
Terrific Sunday zagrali przebój -„To tylko tango. Dawid Podsiadłozagrał „W dobrą stronę”, a Nikola Kołodziejczyk, Wojtek Mazolewski, Atom String Qartet i Trio Agi Derlak oddali hołd Davidowi Bowiemu składanką utworów artysty: „Warszawa”, „Ashes to Ashes” i „Lazarus”.

Fryderyki Ewa farna5
Ewa Farna

Na wielki finał gali wystąpił  Benjamin Clementine, który swój wielki przebój „London” zagrał z Kwintetem Smyczkowym Polskiej Orkiestry Radiowej. Z okazji tej wizyty na rynku polskim ukaże się wersja deluxe debiutanckiego albumu artysty – „At Least For Now”.
Benjamin Clementine – to talent, jakiego nie było od dawna na brytyjskiej scenie muzycznej, choć karierę zawdzięcza tak naprawdę pobytowi w Paryżu. Czerpiący z jednej strony z piosenki francuskiej, ale też fascynujący się rockiem i Marią Callas klasycznie wykształcony pianista – to oryginał na miarę Leonarda Cohena czy nawet Billie Holiday.

Gwiazdą specjalną tegorocznej gali był legendarny muzyk i prezydent Międzynarodowej Konfederacji Związków Autorów i Kompozytorów CISAC – Jean Michael Jarre – któy wręczył Fryderyka Zbigniewowi Wodeckiego za Utwór Roku.

fryderyki jean michael jarre2
Jean Michael Jarre

Wśród wręczających nagrody znalazły się największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Józef Skrzek, L.U.C., Ewa Farna DJ FEEL-X, Halina Młynkova, Sebastian Karpiel-Bułecka, Grzegorz Turnał, Sidey Polak, Brodka, Grzegorz Markowski, Kayah, Aga Zarian, Stanisław Soyka i Michael „Patches Stewart”

ZŁOTY FRYDERYK

Jak co roku Akademia Fonograficzna honorowała muzyków i twórców wybitnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. W edycji 2016 te szczególne wyróżnienia – nagrody ZŁOTY FRYDERYK za całokształt osiągnięć – Rada Akademii Fonograficznej przyznała:

(c) Wszelkie prawa zastrze¿one. fot: www.sportografia.pl, www.stx-jamboree.pl
(c) Wszelkie prawa zastrze¿one. fot: www.sportografia.pl, www.stx-jamboree.pl

* w kategorii Muzyka Rozrywkowa – KORZE, pierwszej damie polskiego rocka, autorce piosenek i wierszy, wokalistce legendarnego zespołu Maanam;
* w kategorii Muzyka Jazzowa – MICHAŁOWI URBANIAKOWI, światowej sławy muzykowi jazzowemu, kompozytorowi i aranżerowi;
* w kategorii Muzyka Poważna – BERNARDOWI ŁADYSZOWI, wybitnemu polskiemu śpiewakowi operowemu.

(c) Wszelkie prawa zastrze¿one. fot: www.sportografia.pl, www.stx-jamboree.pl
Fryderyki 2016. Fot. Sportografia.pl,Stx-jamboree.pl