Najczęstsze przyczyny nadmiernego owłosienia u kobiet

Współczesny kanon kobiecego piękna, od wielu lat skupia się na idealnie gładkiej skórze. Panie stosują więc różne metody depilacji, aby szybko i skutecznie pozbyć się niechcianych włosków.

Najczęstsze przyczyny nadmiernego owłosienia u kobiet

Niestety, ale nie dla wszystkich kobiet jest to łatwe. Niektóre przedstawicielki płci pięknej, borykają się z problem zbyt nadmiernego owłosienia. Może to być spowodowane zarówno uwarunkowaniami genetycznymi, jak i zaburzeniami hormonalnymi, czy występowaniem chorób. Czym tak naprawdę jest hirsutyzm i jakie są jego główne przyczyny?

Hirsutyzm – co to właściwie oznacza?

Pod pojęciem hirsutyzm, kryje się medyczna nazwa oznaczająca po prostu nadmierne owłosienie u kobiet. Zjawisko to występuje u około 10% młodych dziewczyn, jak i również dojrzałych pań. Mimo, iż każda przedstawicielka płci pięknej posiada na skórze włoski, to ich ilość oraz struktura jest o wiele bardziej delikatna, niż w przypadku mężczyzn. U kobiet, u których występuje hirsutyzm, owłosienie jest bardzo grube, ciemne oraz szorstkie.  Niechciane włoski przypominają więc tutaj bardziej męskie owłosienie, niż żeńskie. Takie włoski rosną przede wszystkim na twarzy, klatce piersiowej, ramionach, brzuchu, plecach oraz udach i stopach.
Mimo, iż taka ilość włosów z pewnością może okazać się dla pań wyjątkowo kłopotliwa, w żaden sposób nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Jednak niektóre niepokojące objawy, powinny zachęcić do wykonania dodatkowych badań w kierunku możliwości rozwoju różnych chorób.

Przyczyny nadmiernego owłosienia u kobiet

Najczęstszą przyczyną dużej ilości niechcianych włosów u kobiet, jest zbyt wysoki poziom androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Mimo, iż zazwyczaj są one wytwarzane w kobiecym organizmie w bardzo niskim stężeniu, zdarza się, że u niektórych pań jest ich nieco więcej. W takim przypadku, mają one również wpływ na niski głos, występowanie trądziku, nieregularne miesiączkowanie oraz problemy z zajściem w ciążę.
Za nieprawidłowy poziom hormonów często odpowiadają również niektóre leki. Mogą to być zarówno różnego rodzaju antybiotyki, jak i steroidy anaboliczne czy lekarstwa stosowane przy padaczce lub endometriozie. Zdarza się też, że zbyt bujne owłosienie jest po prostu dziedziczone w genach. Oczywiście, nie zawsze tak się dzieje, jednak jeśli mama czy babcia również narzekały na dużą ilość niechcianych włosów, wtedy zdecydowanie wzrasta prawdopodobieństwo, że następne pokolenia również będą miały z tym problem.
Nadmierne owłosienie u kobiet może być też związane z występowaniem wielu chorób. Duży wpływ na wzrost androgenów ma chociażby Zespół Policystycznych Jajników. Zaburzenia równowagi hormonalnej to jeden z głównych objawów tego schorzenia.
Większa ilość występujących na ciele włosów, często związana jest również z problemami dotyczącymi nadnerczy. Zarówno Zespół Cushinga, jak i wrodzony przerost nadnerczy pociągają za sobą znaczące zwiększenie stężenia męskich hormonów w organizmie. Na występowanie bujnego owłosienia ma także wpływ anoreksja.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy hirsutyzm występuje jedynie przez jakiś czas. Należy do nich chociażby okres przekwitania, w którym dochodzi do znaczących zmian hormonalnych.  Kłopot z ten może się również pojawić w trakcie ciąży oraz podczas dojrzewania. Najczęściej jednak, te objawy same mijają, kiedy tylko organizm wróci do równowagi.

Najczęstsze przyczyny nadmiernego owłosienia u kobiet

Jak poradzić sobie z nadmiernym owłosieniem?

Oczywiście, jeśli problem związany jest z chorobą, trzeba podjąć natychmiastowe jej leczenie. Pomocne może się również okazać zażywanie tabletek antykoncepcyjnych czy innych środków regulujących poziom hormonów w organizmie. Pierwszych efektów po zastosowaniu terapii farmakologicznej, można się jednak spodziewać dopiero po kilku miesiącach.
Najpowszechniejszym sposobem usuwania każdego rodzaju niechcianych włosów jest depilacja. W przypadku osób mających grube i ciemne owłosienie, zdecydowanie najlepiej sprawdzi się zabieg z użyciem lasera diodowego. Trwałość oraz skuteczność depilacji laserowej, pomoże pozbyć się problemu ze zbyt dużą ilością zbędnych włosków nawet na stałe.

Problem ze zbyt bujnym owłosieniem? Sprawdź ofertę salonów Depilacja.pl!

Depilacja laserowa jest zdecydowanie najefektywniejszym sposobem likwidacji zbędnego owłosienia. Już po jednym zabiegu uzyskujemy wyjątkowo gładką skórę przez wiele tygodni. Warto jednak przeprowadzić cały cykl, aby cieszyć się trwałym efektem.

Zlokalizowane w całej Polsce salony

Depilacja.pl, oferują wykonanie zabiegów depilacji laserowej w profesjonalny sposób i jedynie przy użyciu sprzętu najwyższej jakości. Ceny laserowego usuwania włosów zależne są od poszczególnych części ciała, na których ma zostać przeprowadzony zabieg. Jeśli chcesz sprawdzić, ile dokładnie kosztują zabiegi, sprawdź cennik depilacji laserowej.