Najlepszy film Pasikowskiego od czasu „Psów”

dorocinski_mercedes

Władysław Pasikowski to reżyser, który kino sensacyjne ma wpisane w DNA. Spekuluje się, że jego najnowszy film „Jack Strong” spodoba się widowni tak samo, jak jego kultowe już „Psy”. Tym razem reżyser sięga po ukrywaną przez lata, historię szpiega, który uratował świat przed III wojną światową. Już w lutym, w kinach, sensacyjna historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.
Pasikowski przekonuje, że jego misją nie jest, ani wzbudzanie kontrowersji, ani pouczanie kogokolwiek, ale „opowiadanie ciekawych historii w zajmujący sposób” i stawianie trudnych pytań. Jak to jest żyć w ciągłym strachu, na granicy? Jak wyglądają relacje rodzinne, kiedy codziennie czujesz, że za swój błąd możesz zapłacić życiem nie tylko swoim, ale także najbliższych. Nie dostając nic w zamian. „Przykład pułkownika uczy nas, jak ciężko zostać bohaterem w czasach, gdy nikt tego od nas nie oczekuje i gdy nikt o tym nigdy nie będzie wiedział. A wręcz przeciwnie, gdy czyny te zostaną już ujawnione, wtedy istnieje prawie pewność, że będą rozumiane opacznie.” – mówił Pasikowski w wywiadzie dla „Polityki”.

 

Przedstawiona w filmie opowieść powstała w oparciu o autentyczne relacje i dowody. „Po przeczytaniu setek stron dostępnych i odtajnionych dokumentów zrobiłem najuczciwszy, jak umiałem, film opowiadający prawdziwą historię pułkownika” – powiedział „Polityce” Pasikowski. Scenariusz do filmu powstał w oparciu o rozmowy z ludźmi, którzy osobiście znali Jacka Stronga. Byli nimi: David Forden – agent CIA, który prowadził sprawę Kuklińskiego czy znany politolog, doradca prezydenta Jimmy’ego Cartera – profesor Zbigniew Brzeziński.
Film nakręcono w trzech językach – polskim, angielskim i rosyjskim. W roli pułkownika Kuklińskiego zobaczymy Marcina Dorocińskiego („Róża”, „Obława”), w postać Davida Fordena –wcielił się Patrick Wilson („Prometeusz”), żonę pułkownika zagrała Maja Ostaszewska („Katyń”, „Uwikłanie”), jego synów Józef Pawłowski i Piotr Nerlewski, agentkę CIA Dagmara Domińczyk („Hrabia Monte Christo”). W pozostałych rolach zobaczymy plejadę cenionych polskich i rosyjskich aktorów: Krzysztofa Pieczyńskiego, Mirosława Bakę, Ireneusza Czopa, Zbigniewa Zamachowskiego, Krzysztofa Globisza i Pawła Małaszyńskiego oraz Olega Maslennikova i Dimitriego Bilova. Zdjęcia zrealizowała Magdalena Górka („Paranormal Activity3”).

Producentem filmu jest Scorpio Studio, koproducentami: Vue Movie Distribution, Orange Polska, Narodowe Centrum Kultury oraz TAURON Polska Energia. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem filmu jest Vue Movie Distribution.

Jack Strong. Szpieg, który pokonał Imperium. W kinach od 7 lutego.

Friday, 17 January 2014