National Geographic ujawnia, kto będzie kolejnym „Geniuszem”

Po Einsteinie i Picassie, bohaterką słynnej antologii zostanie autorka „Frankensteina” Mary Shelley.

National Geographic ujawnia, kto będzie kolejnym „Geniuszem”

Tuż przed premierą kolejnego sezonu głośnej telewizyjnej antologii „Geniusz: Picasso” zaplanowanej na niedzielę, 22 kwietnia, kierownictwo stacji National Geographic ogłosiło, że bohaterką trzeciego sezonu będzie pisarka nazywana matką gatunku science-fiction. Wyprodukowany przez spółkę Imagine Entertainment dla wytwórni Fox 21 Television Studios serial ukaże mało znane fakty z życia awangardowej autorki, feministki i kontrowersyjnej intelektualistki.

Dwa pierwsze odcinki drugiego sezonu antologii – „Geniusz: Picasso” z Antonio Banderasem w tytułowej roli – zadebiutują na antenie National Geographic już w najbliższą niedzielę 22 kwietnia o godzinie 21:00.

Kobieta, która wyprzedzała swoje czasy

Mary Shelley (1797-1851) była obdarzona żywą inteligencją i wnikliwym umysłem. Była wybitną intelektualistką i prekursorką feminizmu. Mając zaledwie kilkanaście lat napisała powieści, które nadal rozpalają naszą wyobraźnię. „Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz” to niezwykła opowieść o tragicznych konsekwencjach realizacji naukowych ambicji oraz wnikliwe studium społeczeństwa, wolności osobistych i miłosierdzia. Choć dzieło powstało 200 lat temu, nadal pozostaje aktualne i przemawia do masowej wyobraźni. Mary Shelley dała początek gatunkowi science-fiction historią monstrum stworzonego przez doktora Wiktora Frankensteina. Jej powieść „Ostatni człowiek” jest z kolei zapowiedzią fantastyki postapokaliptycznej. Genialna intelektualistka wychowała się w niecodziennym domu. Duży wpływ na jej poglądy miała twórczość jej obdarzonej niezwykle silną osobowością matki, Mary Wollstonecraft. Mary Shelley chciała za wszelką cenę udowodnić, że kobiety dorównują mężczyznom intelektem i wyobraźnią. Była też jedną z nielicznych kobiet swoich czasów, które na początku XIX wieku utrzymywały się z pisarstwa. Dorobek Mary Shelley obejmuje krótkie opowiadania, recenzje, książki podróżnicze, liczne opisy haseł do pierwszej na świecie encyklopedii oraz sześć powieści. Do kręgu jej najbliższych znajomych zaliczali się najsłynniejsi naukowcy i pisarze tamtych czasów, m.in. lord Byron, Samuel Taylor Coleridge, Mary i Charles Lambowie, Humphry Davy, Leigh Hunt, Luigi Galvani, Giovanni Aldini i Erasmus Darwin, dziadek Karola.

Zafascynowana nauką

Mając zaledwie 16 lat Mary Shelley poznała miłość swojego życia – poetę romantycznego i naukowca-amatora Percy’ego Busshe’a Shelley’a, który był wówczas żonaty. Para skonsumowała swój związek przy grobie matki Mary. Niedługo potem dziewczyna uciekła z domu z ukochanym, za co jej ojciec, wybitny XVIII-wieczny myśliciel William Godwin, zerwał z nią kontakty. Jej dalsze życie było naznaczone licznymi tragediami. Mary pochowała troje z czwórki swoich dzieci. Wielu jej przyjaciół i krewnych popełniło samobójstwo. Przeżyła także swojego męża, który utonął w morzu. Jak przystało na autorkę gotyckich powieści, po śmierci Shelley’a Mary zachowała na pamiątkę jego zabalsamowane serce. Ogromny wpływ na twórczość Mary Shelley miały przełomowe naukowe odkrycia i eksperymenty prowadzone na początku XIX wieku, bo pisarka utrzymywała bliskie kontakty z wieloma wybitnymi naukowcami. Historia doktora Frankensteina była częściowo zainspirowana jedną z najgłośniejszych naukowych teorii tamtych czasów – galwanizmem, czyli nauką o wpływie energii elektrycznej na martwe ciała zwierząt i ludzi. Mary Shelley spędziła ostatnie lata swojego życia pod opieką syna, Percy’ego Florence’a Shelley’a, który jako jedyny z jej dzieci dożył pełnoletniości. Pisarka chorowała na guza mózgu i zmarła w wieku 53 lat.