Naturalne sposoby na komary

Tegoroczna plaga komarów zakłóca urlopowy wypoczynek i nie daje chwili wytchnienia. Poznajcie domowe sposoby na odstraszanie uciążliwych owadów

Naturalne sposoby na komary. Foto. pixabay Myriams-Fotos

Całą jesień i zimę czekamy aż nadejdzie lato i przyniesie wszystko, co ma w sobie najlepszego – wysoką temperaturę, słońce i upragniony urlop. Jednak jest coś, co najchętniej wykreślilibyśmy z jego atrybutów. Coś, co nocami spędza nam sen z powiek, budzi niechęć do otwierania okien i potrafi zepsuć wakacyjny wyjazd.
Sprawcą tych niedogodności jest Culex pipiens, znany również jako komar pospolity. Wysokie temperatury i wilgoć to czynniki, które wzmagają rozmnażanie. W tym roku mamy do czynienia z zastraszającą ilością owadów, są też wyjątkowo zajadłe. W ostateczności niektórzy sięgają po specjalne opryski przeciwko komarom, jednak może to rodzić kolejny problem- niektóre ze środków chemicznych zabijają również inne owady, niejednokrotnie bardzo pożyteczne o małej populacji. Tępienie komarów nie jest rozwiązaniem, warto ograniczyć się do ich odstraszania.
Jak więc na własną rękę poradzić sobie z tymi nieproszonymi gośćmi, by w pełni móc cieszyć się urokami lata?

Sposoby na walkę z komarami

  • Jeśli lubicie zioła i rośliny to ta propozycja będzie dla was idealna. Komary odstrasza woń bazylii, tymianku, mięty, lawendy, pelargonii, kocimiętki i, co zabawne, rośliny znanej jako komarzyca. Zasadzenie ich w domowym ogródku lub na balkonie pozwoli na ograniczenie liczby owadów, a dodatkowo zapewni dostęp do świeżych ziół w każdej chwili.
  • Wysoką skutecznością w odstraszaniu komarów mogą się pochwalić również olejki eteryczne. Można je stosować na dwa sposoby: w połączeniu z olejem jako preparat do stosowania na skórę lub do rozpylania w pomieszczeniu, na przykład za pomocą nawilżacza powietrza. Przed użyciem mieszanki na zagrożone ugryzieniem ciało, trzeba pamiętać o przeprowadzeniu próby uczuleniowej. Wystarczy nałożyć niewielką ilość gotowej substancji na nadgarstek i obserwować czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Po około godzinie stanie się jasne czy możesz bez przeszkód używać specyfiku. Olejki eteryczne o działaniu odstraszającym komary to: rozmarynowy, lawendowy, goździkowy, eukaliptusowy,cedrowy, z trawy cytrynowej tymiankowy, bazyliowy, herbaciany.Przykładowy przepis:
    100 ml oleju (może być słonecznikowy lub oliwa z oliwek)
    10 ml wybranych olejków eterycznych (najlepiej zmieszać kilka różnych)
Naturalne sposoby na komary. Foto. pixabay cgdsro
  • Kolejną metodą walki jest używanie kadzidełek. Można je kupić lub zebrać zioła samodzielnie, następnie ususzyć, a na końcu ostrożnie spalać. Do tego typu użytku świetnie nadają się: mięta, lawenda i kocimiętka i rośliny, z których pozyskuje się wspomniane wcześniej olejki eteryczne. Po rozpoczęciu okadzania daj sobie chwilę na oswojenie się z zapachem i sprawdź, czy nie działa drażniąco.
Naturalne sposoby na komary. Foto. pixabay JayMantri
  • Na koniec warto wspomnieć o prawidłowej higienie. Silny zapach kosmetyków, zwłaszcza słodki i kwiatowy, przyciąga małych krwiopijców. W okresie ich wzmożonej aktywności warto postawić na kosmetyki bezzapachowe, a perfumy zamienić na olejki.