Niezawodne sposoby na zdrowy sen

Codziennie przyjmujemy suplementy diety, zakrywamy cienie pod oczami korektorem, a bladej cerze nadajemy blask różem. Te sposoby maskują tylko złe samopoczucie i niezdrowy wygląd. W pogoni za idealnym wyglądem, zapominamy o niezwykle ważnej kwestii... o higienie snu.

niezawodne sposoby na sen
Niezawodne sposoby na zdrowy sen

Jakość snu ma ogromny wpływ na ludzką kondycję oraz zdrowie. Co zrobić, by poprawić komfort marzeń sennych?

Czynniki wpływające na „zły sen”

Przepis na higieniczny sen? Powinniśmy spać około 7 godzin podczas doby. Niestety, według badań TNS aż dwóch na trzech Polaków cierpi na zaburzenia snu. Chociaż mamy wszechobecną modę na zdrowe odżywianie i ruch, to zapominamy o komforcie psychicznym. Mówiąc o czynnikach wpływających na tak zwany „zły sen” należy je podzielić na dwa aspekty. Mianowicie aspekt fizjologiczny oraz psychiczny.
Częstą przyczyną nieprawidłowości w zakresie zagadnienia związanego z bezsenności i zaburzeniami snu jest nadużywanie alkoholu oraz innych używek. Aby poprawić jakość snu, warto również zrezygnować z nocnego podjadania. Osoby pracujące, odżywiają się najczęściej nieprawidłowo. Cały dzień jesteśmy zajęci wykonywaniem obowiązków zawodowych, zaś w nocy pochłaniamy ciężkostrawne posiłki. Ponadto mamy tendencję do wypicia drinka na „dobry sen”. Tak naprawdę spożywanie alkoholu przed pójściem spać posiada negatywny wpływ na cały metabolizm i procesy trawienne. Odczuwanie ciężkości na żołądku wywołuje reakcję ze strony układu pokarmowego, która uniemożliwia wyciszenie ciała i umysłu.
Jeśli zaś położymy się za wcześnie, zaczynamy oczekiwać na sen. Kiedy nie jesteśmy w stanie zasnąć, zaczynamy odczuwać frustrację i zdenerwowanie…a sen się oddala. Warto przyzwyczaić organizm do jednej pory, kiedy będziemy kłaść się do łóżka. Również regularność wstawania ma oczywisty wpływ na dobrą jakość snu. Człowiek XXI wieku nie może zasnąć przez… nadmiar elektroniki. Wszędobylski smartfon towarzyszy nam również w łóżku. Ponadto większość z nas zasypia przy włączonym telewizorze. Chociaż zaśniemy, to odgłos programu telewizyjnego ma nadal pobudzający charakter na umysł.

Sen to spoczynek

Sen to spoczynek. Według Słownika języka polskiego PWN to hasło oznacza „bezczynność po pracy potrzebna dla nabrania sił” oraz „stan, w którym aktywność organizmu lub organu maleje”. Higiena snu to przede wszystkim eliminacja bodźców służąca wyciszeniu. Oto kilka porad, które pozwolą poprawić jakość snu.

Nie przynoś problemów z pracy do domu

Chociaż jest to dosyć trudne zadanie, to jednak możliwe do wykonania. Trzeba tylko odpowiednio zorganizować w kalendarzu wszystkie swoje zajęcia. To naprawdę pomaga. Kiedy odczuwamy permanentny stres, nasz organizm zaczyna wydzielać tak zwany hormon stresu, czyli kortyzol. Aby nieco poprawić niepokojący stan zdrowia, bierz koniecznie witaminy z grupy B oraz magnez. Nasze mamy i babcie polecały na szybkie zaśnięcie szklankę ciepłego mleka… i miały rację. Ciepłe mleko zawiera cenne aminokwasy umożliwiające wytwarzanie hormonu szczęście – serotoniny.

Poduszki hipoalergiczne i materace

W 2008 roku Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce wykonała badania, które dały bardzo zastanawiające wyniki. Okazało się, że prawie 40% z 23 tysięcy badanych ma alergię lub cierpi przez obecność skórnych zmian alergicznych. W 2017 roku sytuacja ta z pewnością uległa pogorszeniu. Ponadto, osoby, które w przeszłości nie były uczulone, nagle mogą stać się wrażliwe na niektóre czynniki wywołujące reakcje alergiczne. Obniżenie odporności wywołane przez alergię ma oczywiście wpływ na higienę snu. Dlatego też warto wymienić poduszki i materac na hipoalergiczny odpowiednik wykonany z naturalnego i nieuczulających produktów. Poduszki hipoalergiczne http://pl.sealy.com/pl/pillow-range.html są miękkie i podpierające. Ich technologia produkcji wykorzystuje wentylowaną piankę z pamięcią. Tego typu produkty do spania można bardzo łatwo wyczyścić. Zewnętrzny pokrowiec poduszki można prać w pralce mechanicznej w zimnej wodzie, natomiast samą piankę czyści się miejscowo i delikatnie wodą z mydłem.

Nie daj się porwać drzemce

Drzemka wydaje się być zdrową propozycją dla wymęczonego organizmu. Chociaż taki krótki odpoczynek może poprawić wydajność pamięci, to osoby cierpiące na bezsenność powinni ograniczyć drzemki. Lepiej pójdź spacer! Higieniczny sen nie może odbywać się w pomieszczeniu, w którym jest zbyt gorąco lub zbyt zimno. Optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić od 18 do 21 stopni Celsjusza.

Żyj aktywnie!

Tak, jak wyżej wspomniano – koniecznie zrezygnuj z używek, a przede wszystkim z alkoholu, kofeiny i papierosów. Palenie papierosów wpływa negatywnie nie tylko na Twoje życie, lecz także zdrowie Twoich najbliższych. Typowe problemy zdrowotne związane z nadmiarem używek to choroby układu krążenia, nowotworu, impotencja itp. Odpowiednia dieta i aktywność sportowa są w stanie skutecznie wyregulować cykl snu i czuwania organizmu.