Nowoczesne metody walki z łysieniem u mężczyzn

Rozpoczęty proces łysienia trudno zatrzymać, problem ten dotyczy zwłaszcza mężczyzn, narażonych na niekorzystne działanie testosteronu na cebulki włosów.

Łysienie u mężczyzn
Łysienie u mężczyzn

Inne przyczyny wypadania włosów to m. in. choroby skóry głowy, problemy z tarczycą, skutki uboczne niektórych lekarstw. Im większe ubytki włosów, tym większy problem z ich uzupełnieniem, dlatego kurację należy rozpocząć już po dostrzeżeniu wczesnych objawów przerzedzania czupryny.

Preparaty na porost włosów

Bardzo popularny szampon Vichy Dercos wzmacnia włosy, zwiększa ich elastyczność i przeciwdziała pierwszym objawom łysienia. Zawarty w tym preparacie aminexil poprawia kondycję cebulek włosowych i uodparnia włosy na wypadanie. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się cebulek oraz zaprzestaniu przez nie produkcji nowych włosów. Ampułki z tej samej serii dodatkowo zawierają argininę poprawiającą ukrwienie skóry głowy, co korzystnie działa na wzrost włosów.

Na łysienie polecany jest też szampon z kofeiną, np. Alpecin, który wzmacnia cały włos, łącznie z cebulką i pobudza wzrost. Ponadto korzystnie wpływa na skórę głowy.

Włosy z komórek macierzystych

Skutecznym, ale kosztownym sposobem na odzyskanie włosów jest mezoterapia, która polega na wstrzykiwaniu w skórę głowy specjalnych mieszanin komórek macierzystych pochodzących z krwi danej osoby lub z osocza bogatopłytkowego, a dodatkowo zawierających witaminy oraz mikroelementy. Składniki te regenerują istniejące włosy i pobudzają nowe do wzrostu. Poprawiają ukrwienie skóry głowy oraz likwidują stany zapalne w mieszkach włosowych, jedną z przyczyn wypadania włosów.

Wzmacnianie od wewnątrz

Na wzrost oraz kondycję włosów istotny wpływ ma poziom pierwiastków oraz witamin w organizmie człowieka. Dotyczy to na przykład krzemu, ale też białka, żelaza, cynku, biotyny (witaminy H). Niedobór tych składników można wyrównać poprzez odpowiednią dietę lub zażywanie suplementów, połączonych ze zmniejszeniem poziomu stresu, który również niekorzystnie oddziałuje na włosy.

Dostępne są też bardziej inwazyjne metody chirurgiczne, jak przeszczep włosów z innych partii ciała oraz transplantacja. Dlatego warto przeciwdziałać łysieniu już przy niewielkich objawach, aby zahamować proces bez tak radykalnych środków, przy użyciu kosmetyków i diety.