Nowy koronawirus przekracza granice Chin

W miniony weekend potwierdzono blisko 140 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w chińskim mieście Wuhan. Pojedyncze zachorowania odnotowano także w Tajlandii, Japonii i Korei Płd.

Nowy koronawirus przekracza granice Chin

Dotychczas najgroźniejszą epidemią spowodowaną przez koronawirusy były zachorowania na SARS w latach 2002-2003. Choroba dotknęła wówczas ponad 8 tys. osób, z czego ponad 5 tys. w Chinach. Z powodu SARS zmarło wówczas ponad 600 osób. Standardowe zalecenia dotyczące zapobiegania zakażeniom są takie same jak np. w przypadku grypy.

– Koronawirusy to duża rodzina odzwierzęcych wirusów, które mogą powodować infekcje dróg oddechowych o różnym przebiegu. Mogą być to łagodne zakażenia, od zwykłego przeziębienia począwszy, po poważniejsze choroby, takie jak zespół oddechowy Bliskiego Wschodu (MERS) i zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) często o bardzo szybkim, gwałtownym przebiegu – mówi lek. Janusz Kaliszczak, specjalista chorób zakaźnych, epidemiolog i pediatra.

Nowy szczep koronawirusa

Koronawirus, który odpowiada obecnie za przypadki zachorowań w Chinach, to nowy szczep, który nie został wcześniej zidentyfikowany u ludzi. 31 grudnia 2019 r. biuro krajowe WHO w Chinach zostało poinformowane o przypadkach zapalenia płuc o nieznanej etiologii, wykrytych w mieście Wuhan w prowincji Hubei. 7 stycznia patogen został zidentyfikowany. Jak podaje portal China Daily, 18 stycznia w Wuhan potwierdzono trzeci przypadek śmiertelny u pacjenta zarażonego nowym typem koronawirusa. W miniony weekend w mieście zgłoszono 136 nowych przypadków zachorowań. Wśród nowo zakażonych są osoby w wieku od 25 do 89 lat. Wśród pacjentów 66 to mężczyźni, a 70 kobiety. W sumie 170 pacjentów nadal jest leczonych izolacyjnie w szpitalach w całym mieście, z czego 126 chorych przechodzi infekcję łagodnie, a 44 jest w stanie ciężkim lub krytycznym. Dwa nowe przypadki zapalenia płuc związane z koronawirusem zgłoszono także w Pekinie i jeden w Shenzhen.
Na stronie WHO czytamy, że „Typowe symptomy infekcji obejmują objawy ze strony układu oddechowego, gorączkę, kaszel, duszność i trudności w oddychaniu. W cięższych przypadkach infekcja może powodować zapalenie płuc, ciężki ostry zespół oddechowy, niewydolność nerek, a nawet śmierć” 

Zalecenia WHO

Na podstawie obecnie dostępnych informacji Światowa Organizacja Zdrowia nie zaleca ograniczeń w podróżowaniu lub handlu w związku z szerzeniem się zakażeń koronawirusem. Zachęca się kraje do dalszego zwiększania gotowości na wypadek zagrożenia zdrowia zgodnie z Międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi. Na wielu międzynarodowych lotniskach, m.in. w USA, Tajlandii podróżni z Wuhan są poddawani kontroli lekarskiej, m.in. pomiarowi temperatury. Sytuacja może się pogorszyć w związku z obchodami chińskiego nowego roku, kiedy to mieszkańcy Państwa Środka odbywają liczne podróże.

– Standardowe zalecenia są takie same jak np. w przypadku grypy. Obejmują regularne mycie rąk, zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania, unikanie bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie” – mówi doktor Janusz Kaliszczak.

 

Wpis znaleziono dzięki:

- Chiny

- Koronawirus

- WHO