Wystarczy chwila nieuwagi, uderzenie, nagły ból i… po jakimś czasie pojawiają się na ciele. Początkowo fioletowo-niebieskie, później zmieniające barwy na odcienie żółtego. O czym mowa? Oczywiście o siniakach, które o ile występujące po drobnych uderzeniach są normalne i szybko się goją, tak pojawiające się na ciele zbyt często i bez wyraźnego powodu powinny niezwłocznie zwrócić naszą uwagę.
Jak tworzy się siniak?
W przypadku urazu, który nie jest na tyle silny, aby przerwać skórę. Jednak uszkadza on naczynia krwionośne, a wylewająca się krew trafia do tkanki podskórnej. Cały proces możemy obserwować prześwitujący przez naszą skórę – najpierw odcienie granatu, potem żółci… (hemoglobina ulega rozpadowi). Organizm mobilizuje się natychmiast i naczynia krwionośne wokół siniaka kurczą się – w ten sposób krew napływająca do miejsca urazu jest hamowana. Płytki krwi aktywizują układ krzepnięcia, zamykając pęknięte naczynka. Siniec staje się coraz jaśniejszy w miarę wchłaniania się krwi.
Pierwsza pomoc
Przede wszystkim zacznij od przyłożenia zimnego okładu do stłuczonej rany – zmniejszy to ból oraz obszar wylewu. Następnego dnia regenerację przyspieszy ciepły okład. Proces powinien trwać maksymalnie od tygodnia do dwóch. Co jeśli jednak siniaki nie chcą się zagoić albo pojawiają się niepokojąco często bez wyraźnej przyczyny?
Podatność na siniaki – co sygnalizuje?
Łatwość i częstość powstania sińców na naszym ciele może sygnalizować nam konkretne schorzenia. Warto zwrócić na to uwagę i profilaktycznie wykonać odpowiednie badania. Najczęstsza przyczyna siniaków to problemy z krzepliwością krwi lub naczyniami krwionośnymi. Problem może być spowodowany niedoborem witaminy K (która odpowiada za proces krzepnięcia krwi) i C (odpowiedzialna za elastyczność naczyń). Obniżenie poziomu witaminy K powodują np. niedoczynność tarczycy czy choroby wątroby. Może to być również anemia, spowodowana niedoborem żelaza lub witaminy B12. Pozostałe objawy mogące świadczyć o anemii to sińce pod oczami, bladość skóry, przewlekłe zmęczenie czy zmniejszona wydolność organizmu. Kolejną niepokojącą chorobą może być niewydolność nerek. Towarzyszą jej podwyższone ciśnienie, osłabienie, nudności i wymioty. Warto w tym przypadku przeprowadzić także badanie moczu. Nadmierna ilość siniaków może sygnalizować też marskość wątroby. Badania krwi pozwolą rozwiać nasze wątpliwości i wykluczyć bardziej poważne choroby jak np. białaczka szpikowa.
Inne przyczyny
Czy krwiak pojawił się po zakrapianej alkoholem imprezie? Ten pity regularnie niestety rozrzedza krew i znacznie osłabia naczynia krwionośne. Oprócz tego wypłukuje z organizmu witaminy, które są odpowiedzialne za ich elastyczność oraz za prawidłowe krzepnięcie krwi.
Warto również przyjrzeć się przyjmowanym lekom, ponieważ niektóre z nich mogą sprzyjać podskórnym wylewom z powodu rozrzedzania krwi. Mogą to być nawet popularne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.