Obraz „Przysięga Witolda” Jana Styki do obejrzenia w Łazienkach Królewskich

Jan Styka to jeden z najsłynniejszych polskich malarzy symbolistów. Był batalistykiem i współautorem "Panoramy Racławickiej".

Obraz "Przysięga Witolda"
Obraz „Przysięga Witolda” Jana Styki do obejrzenia w Łazienkach Królewskich

Obraz „Przysięga Witolda” autorstwa Jana Styki będzie prezentowany od 9 września do 14 listopada 2021 roku. Organizatorem wystawy, która odbędzie się w nowo wyremontowanych Stajniach Kubickiego jest Muzeum Łazienki Królewskie.

O autorze

Jan Styka żył w latach 1858-1925. Był batalistykiem i jednym z najsłynniejszych polskich malarzy symbolistów. Jest także współautorem „Panoramy Racławickiej”. Tworząc „Przysięgę Witolda” chciał symbolicznie nawiązać do Litwy, która jest państwem z bardzo długą tradycją i której niewątpliwie ważną częścią są dokonania wspomnianego w tytule księcia. Stąd na obrazie można zauważyć kilka nieścisłości np. odnoszących się do wieku niektórych bohaterów.

Obraz „Przysięga Witolda”

Pełna nazwa dzieła brzmi: „Witold przysięga zemstę Krzyżakom na tle płonącego Kowna”. Pochodzi ono z 1901 roku i powstało w Paryżu, kiedy malarz mieszkał tam z rodziną. Namalowanie go zajęło mu ponad rok.
Obraz gloryfikuje wielkiego księcia litewskiego Witolda, który na przełomie XIV i XV wieku odcisnął silne piętno na dziejach Litwy i całego regionu. Autor ukazał go w towarzystwie kilku przedstawicieli dynastii Giedyminowiczów, która władała Litwą do końca XIII wieku. Z niej wywodzą się Jagiellonowie. Zanim dzieło trafiło o Kowna, eksponowano je w wielu polskich muzeach. Dłuższy czas znajdowało się w posiadaniu Tyszkiewiczów, którzy umieścili je w Czerwonym Dworze w pobliżu Kowna. W 1937 roku władze Muzeum zakupiły je od żony już zmarłego wtedy Jana Styki.

Treść dzieła

Starzy książęta Olgierd i Kiejstut symbolizują braterską jedność, która ma zderzyć się z atakującymi Krzyżakami. Przedstawicielami młodszego pokolenia są Jagiełło, Skirgiełło i Świdrygiełło, a także brat Witolda – Zygmunt. Pierwszy z nich posiada dwa miecze: jeden przy pasie, a drugi podniesiony, co może stanowić aluzję do „nagich” mieczy spod Grunwaldu. Na obrazie widoczny jest również kapłan-wróżbita, który podkreśla pogański charakter ówczesnego państwa. Wojownik w łuskowym pancerzu i hełmie z nosalem przypomina o związku Litwy ze Żmudzią. Tło zajmuje płonący zamek w Kownie, który był uznawany za drzwi do Litwy Środkowej. Właśnie w nim wielokrotnie miały miejsce zmagania z Zakonem Krzyżackim, który zdobył twierdzę w 1362 roku.

Wystawa będzie czynna od wtorku do czwartku w godz. 10.00-16.00, a także od piątku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.