Jednym z najczęstszych pytań kupujących jest rodzaj odkurzacza — workowy lub bezworkowy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie małego AGD, aby utrzymanie podłóg w czystości było szybkie i wygodne.
Najważniejszymi różnicami między odkurzaczem workowym a bezworkowym jest system działania i obsługi urządzenia. Pierwszy model można uznać za klasyczny, ponieważ od wielu lat jest w powszechnym użyciu. Eksploatacja wiąże się z koniecznością regularnego wymieniania filtrów i worków, co z kolei generuje dodatkowy koszt. W przypadku modeli bez worka zaoszczędzimy na tym elemencie, ale musimy mieć świadomość, że niezbędne będą wymiany filtrów czyszczących raz na kilka miesięcy. Usuwanie nieczystości po sprzątaniu odbywa się poprzez wyrzucenie ich do kosza.
Jak pracuje odkurzacz bezworkowy?
Niektórych przed zakupem odkurzacza bezworkowego powstrzymuje niewiedza przed systemem jego działania. Rzeczywiście jest on nieco bardziej skomplikowany niż w przypadku klasycznych modeli z workiem i polega na separacji cyklonowej. Szybko wirujące powietrze jest oczyszczane, a następnie usuwane, natomiast zanieczyszczenia opadają na dno zbiornika.
Wady i zalety odkurzaczy bezworkowych
Oszczędność na bieżącej eksploatacji odkurzacza bezworkowego jest najczęstszym argumentem kupujących. Oprócz zużycia energii elektrycznej i sporadycznej wymiany filtrów, nie ponosisz innych kosztów związanych z obsługą tego sprzętu. Inaczej niż w przypadku odkurzaczy tradycyjnych, gdzie koszt zestawu 4 worków może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych.
Inną zaletą jest stała moc ssania, dzięki której usuniesz wszystkie zabrudzenia bez większego wysiłku.
Wadą odkurzacza bezworkowego może być jego opróżnianie i mycie. Dla wielu osób uporczywe jest każdorazowe wyrzucanie zawartości do kosza z ryzykiem jej rozsypania. To rozwiązanie na pewno nie jest polecane osobom, które cierpią z powodu alergii czy chorób układu oddechowego.
Wady i zalety odkurzaczy workowych
Największą zaletą odkurzacz workowego jest jego nieskomplikowane działanie. Większość z nas miała w życiu do czynienia z tradycyjnym sprzętem, zatem wymiana worka nie stanowi większego problemu.
Korzystanie z odkurzacza workowego jest także higieniczne. Możesz zapomnieć o całym kurzu i innych zanieczyszczeniach, które wciągnięte do worka usuwane są bezpowrotnie. Wyciągając go nie narażasz się na tumany wzbijającego się pyłu. To argument ważny szczególnie dla alergików. Szczelne worki dobrze chronią zawartość, uniemożliwiając przedostawanie się zanieczyszczeń z powrotem do otoczenia.
Kupujemy odkurzacz
Przy zakupie odkurzacza, kryterium związane z obecnością worka to tylko jeden z podziałów, który należy uwzględnić. Oprócz tego istotne będą:
- klasa energetyczna urządzenia — A+ i wyższe oznakowanie sugeruje energooszczędne działanie sprzętu ważne na etapie eksploatacji,
- poziom hałasu — najlepiej, aby odkurzacz pracował cicho. Celuj w urządzenia, które generują hałas nieprzekraczający 70dBA,
- moc ssania —to jeden z najważniejszych parametrów odkurzacza. Od niego zależy efektywność pracy urządzenia i wysiłek, jaki będziesz wkładać w sprzątanie podłóg. Optymalna moc wynosi 650 —700 W, ale na rynku nie brak też odkurzaczy mocniejszych.
- dodatkowe funkcje i wyposażenie — automatyczny zwijacz kabla, regulacja mocy czy stacja dokująca znacznie ułatwią obsługę odkurzacza. Warto zwrócić uwagę na opcje, które Cię interesują.
Sprawdzone modele odkurzaczy znajdziesz na https://www.sferis.pl/odkurzacze-1932. To sprzęt znanych i renomowanych producentów, którym możesz zaufać.
Artykuł sponsorowany