Ogród jesienią – jak zadbać, by przyciągał wzrok?

Jesień to czas, w którym ogrody mienią się przepięknymi barwami. Liście wielu drzew i roślin przybierają najróżniejsze kolory. Co zrobić, by w tym okresie ogród pięknie się prezentował?

Ogród jesienią – jak zadbać, by przyciągał wzrok? Foto dgwaw/Pixabay

Nie możemy jednak zapominać, że jest to odpowiedni moment, by przygotować go na zimę. Od tego bowiem zależy wygląd wiosną. Jesień niewątpliwie jest okresem ogrodowych porządków.

Odpowiednia kompozycja

Warto odpowiednio wcześniej zaplanować jesienne sadzenie roślin. Dzięki temu stworzymy przemyślaną, piękną kompozycję. Gatunki kwitnące późnym latem najlepiej sadzić w małych grupach, prezentują się wtedy najefektowniej, tworząc barwne plamy. Ważne żeby robić to na przemian z roślinami, które już kwitły wiosną i latem. W efekcie niezależnie od pory roku nasz ogród będzie się dobrze prezentował. A przekwitnięte już rośliny nie będą się rzucać w oczy.

Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie niektórych kwiatów pod drzewami i krzewami liściastymi. W takiej kompozycji idealnie sprawdzą się tulipany, przebiśniegi czy narcyzy. Natomiast krokusy dobrze będą prezentować się zasadzone w kępach na trawniku.

Jak przygotować ogród na zimę?

Ogród jesienią – jak zadbać, by przyciągał wzrok? Foto Micheile Henderson/Unsplash
  1. Przede wszystkim zadbaj, o to by zebrać opadłe liście i części roślin z trawnika. Dlaczego jest to tak istotne? Jeśli w porę ich nie usuniemy zostaną przykryte śniegiem. W konsekwencji zgniją, zaszkodzą jakości trawy czy zakwaszą glebę.
  2. Upewnij się, że nie zostawisz zbyt wysokiej trawy na zimę. Może to spowodować jej osłabienie bądź rozwój pleśni. Ostatnie koszenie wykonaj pod koniec października lub z początkiem listopada, w zależności od pierwszych przymrozków.
  3. Pamiętaj o sezonowym przycięciu roślin. Skróć pędy krzewów ozdobnych, jednak nie zabieraj się za to zbyt późno, by nie uszkodziły ich niskie temperatury. Nie zapomnij, by usunąć rośliny jednoroczne. Przed zimą warto przekopać puste rabaty. Istotne jest również odpowiednie nawadnianie podłoża. Szczególnie rośliny kilkuletnie będą tego potrzebować.
  4. Posadź drzewa i krzewy liściaste z odkrytym korzeniem. Jesień jest idealnym czasem na zabranie się do tego. Warto również w tym czasie zasadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Muszą one przezimować w gruncie, by móc później zakwitnąć.

Jesienne dekoracje w ogrodzie

  1. Pożądaną dekoracją, której nie może zabraknąć w ogrodzie są dynie. Nie musimy koniecznie decydować się na te ozdobne. Ze zwykłych również możemy stworzyć piękną kompozycję.
Ogród jesienią – jak zadbać, by przyciągał wzrok? Foto Ira Mint/Unsplash

2. Warto zrobić przegląd roślin w naszym ogrodzie. Można z nich stworzyć różnego rodzaju bukiety, do których pasującym dodatkiem będą kolorowe liście. A następnie po prostu ustawić je w wazonie np. na tarasie.

Ogród jesienią – jak zadbać, by przyciągał wzrok? Foto pixel2013/Pixabay

3. Ładnie będą prezentować się stroiki i wieńce stworzone z darów jesieni. Podkreślić należy, że dobrze wyglądają one w otoczeniu starych przedmiotów.

Ogród jesienią – jak zadbać, by przyciągał wzrok? Foto suju/Pixabay

4. Przy jesiennych dekoracjach sprawdzą się wiklinowe kosze, w których umieścić można zarówno kwiaty jak i kolorowe owoce i warzywa. Aranżacji idealnie dopełnią.

Ogród jesienią – jak zadbać, by przyciągał wzrok? Foto JillWellington/Pixabay

Katarzyna Grabowska