Okno w łazience lub kuchni – jak wybrać?

Kierując uwagę ku estetyce i właściwościach przeszkleń do salonu lub sypialni, często zapominamy o odpowiednim doborze okien do łazienek i kuchni. Niestety, niewłaściwe decyzje w tym zakresie mają negatywny wpływ na aranżację oraz późniejszą funkcjonalność tych pomieszczeń. Jak zatem dobrać okna do przestrzeni kuchennych i łazienkowych? Na to pytanie odpowiada Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.

Okno łazienkowe. Foto AWILUX

 

Uwzględnienie w planach budowy okna w łazience ma swoje zalety. Poza wpuszczaniem naturalnego światła, pozwala też na proste i szybkie wietrzenie pomieszczenia, dzięki czemu w łazience nie pojawi się wilgoć.

Okna do łazienki

Gromadząca się w łazienkach para, zbierająca się podczas długich i gorących kąpieli czy pryszniców, może przyczynić się do powstania trudnych do usunięcia i niebezpiecznych dla zdrowia grzybów. A niektóre systemy wentylacji mogą sobie nie poradzić z redukcją tak dużej ilości pary wodnej. Z tego względu ogromnym atutem łazienek, w których znajduje się okno, jest możliwość ich szybkiego wywietrzenia.

Okno łazienkowe. Foto AWILUX

– Często projekty łazienek nie przekraczają 8-10m2, przez co trudno je zagospodarować. Warto jednak zdecydować się na montaż choćby niewielkiego okna zamontowanego bliżej sufitu. Odpowiednia cyrkulacja powietrza stanowi bowiem niezwykle istotny element w każdej łazience – mówi Rafał Buczek i dodaje – Podczas dyskusji na temat okien w łazience – obok argumentów dotyczących cyrkulacji – pojawiają się także zarzuty o brak prywatności. Współczesna technologia jest w stanie szybko rozwiać wszelkie wątpliwości. W łazienkach, w których zmieści się pełnowymiarowe okno, możemy zdecydować się na montaż rolet wewnętrznych lub zewnętrznych, które zagwarantują nam intymność podczas codziennych czynności, a jednocześnie staną się dodatkową dekoracją okna. Właściciele okien łazienkowych mogą także wybrać szybę ornamentową, która skutecznie zakryje nas przed wzrokiem sąsiadów, dostarczając wystarczającą ilość naturalnego światła do środka pomieszczenia.

AWILUX. Okno łazienkowe

Doskonałym rozwiązaniem sprawdzającym się w łazienkach są okna z okuciami PADK, które umożliwiają ciągły dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Dzięki możliwości odsunięcia skrzydła od ramy na 6mm, technologia ta pozwala na cyrkulację przy jednoczesnym

utrzymaniu stałej temperatury we wnętrzu – bez strat na bezpieczeństwie. Okna z okuciami PADK zapobiegają również powstawaniu wykwitów pleśni i grzybów na ścianach, tym samym chroniąc mieszkańców przed groźnymi chorobami oraz zmniejszając dolegliwości u osób cierpiących na alergie. Szczególnie polecanym rozwiązaniem z okuciami PADK jest system okienny Schüco LivIng. Dzięki nowej technologii uszczelniania, oferuje skuteczną ochronę przed przeciągami, wilgocią i hałasem – przez cały okres użytkowania okna. Wszystko dzięki innowacyjnym uszczelkom z tworzywa EPDM, które charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością.

Okno łazienkowe. Foto AWILUX
Okno kuchenne. Foto AWILUX

Stolarka skrojona pod kuchnię

Kuchnia to miejsce, które – ze względu na swój charakter – potrzebuje dużej liczby punktów świetlnych – przy blacie roboczym, nad kuchenką czy przy stole. Okno kuchenne stanowi więc w głównej mierze dodatkowe źródło światła.

– Jeśli planujemy budowę domu, okno kuchenne warto zaplanować na wysokości blatu lub zlewu, bo tam potrzebujemy najwięcej światła do pracy. W domach wielorodzinnych to zastana lokalizacja okna powinna wyznaczyć projekt całej kuchni. Ważne jest, aby okno ułatwiało nam codzienne obowiązki i dodatkowo wpływało na estetykę pomieszczenia. Zbyt duże przeszklenie może wyglądać efektownie, ale może też zająć miejsce przeznaczone na przykład na dodatkowe górne szafki – mówi ekspert.

Wykorzystana technologia okienna w dużej mierze wiąże się z estetyką oraz stylem, w jakim urządzona jest kuchnia. Okna aluminiowe najlepiej sprawdzą się we wnętrzu nowoczesnym, pozwalając na szeroki wybór kolorów z palety RAL czy nawet imitację drewna. Okna oparte na systemach PVC radzą sobie ze wszystkimi niekorzystnymi czynnikami, jakie czekają na nas w kuchni, a jednocześnie mają najbardziej korzystną cenę. Są łatwe w eksploatacji i utrzymaniu w czystości. Dostępne są w wielu wzorach oraz kolorach, dopasowując się do kuchni klasycznej, jak i nowoczesnej.

– Kuchnia to pomieszczenie, w którym mamy do czynienia z duża ilością wilgoci i pary wodnej. Z tego powodu bardzo ważne jest zapewnienie właściwej wentylacji. Regularne korzystanie z okapu kuchennego z pewnością pomoże nie tylko w niwelowaniu niepożądanych zapachów. Należy jednak pamiętać o odpowiednim wietrzeniu kuchni – zwłaszcza, jeżeli często gotujemy i pieczemy – mówi pan Rafał. – Nowoczesne okna gwarantują wysoką szczelność. Poza samodzielnym kontrolowaniem wymiany powietrza, warto zastanowić się nad dodatkowymi udogodnieniami.

Okno kuchenne. Foto AWILUX

Nawiewnik Schüco Vento umożliwia wymianę powietrza przy zamkniętych oknach przez dwa małe pojedyncze nawiewniki umieszczone pomiędzy ościeżnicą a ramą skrzydeł. Vento wyposażony jest w klapy wentylacyjne, które regulują wymianę powietrza w zależności od naporu wiatru. Nawiewnik zapewnia umiarkowany dopływ oraz cyrkulację powietrza – dodaje.
Okna do kuchni i łazienki powinny zostać dobrane z taką samą starannością, jak do pozostałych pomieszczeń. Warto więc zwracać uwagę na rozwiązania ciepłe, funkcjonalne i gwarantujące bezpieczeństwo. Dodatkowo, wybierając okna do łazienek czy kuchni, warto zdecydować się na dodatkowe udogodnienia zapewniające mikrowentylację, które dostępne są w ofercie firmy AWILUX.