„Ostatnia sztuka” Bogusława Schaeffera w Teatrze Powszechnym

ostatnia sztuka
„Ostatnia sztuka” to od lat oczekiwany powrót wybitnego artysty, kompozytora i dramatopisarza do źródeł jego zainteresowań scenicznych, pasjonująca – rodem z teatru absurdu – historia będąca swoistym alter ego Bogusława Schaeffera.
Najnowsza sztuka Bogusława Schaeffera może być odczytywana z jednej strony jako podsumowanie twórczości dramatopisarskiej artysty, z drugiej zaś jako studium skomplikowanego procesu powstawania dzieła scenicznego.

To także refleksja nad współczesnym teatrem, pracą i miejscem aktora i rolą dramatopisarza. Napisana niezwykle wartko, z typowym dla mistrzów takich jak Schaeffer językiem, jest prawdziwą literacką ucztą.

Dramat silnie nawiązuje treściowo do najważniejszych pozycji w dorobku autora związanych z jego poglądami na temat sztuki i teatru (Próby, Scenariusz dla trzech aktorów), zaś formalnie do Kwartetu dla czterech aktorów. Tekst, właśnie jak w Kwartecie, ma kompozycję bez rozwijającej się linearnie fabuły, opartą na zderzaniu scen. Schaeffer osiąga efekt komiczny w typowy dla siebie abstrakcyjny sposób.
Po raz kolejny Schaeffer wraca do swojej koncepcji „aktora instrumentalnego”, traktując go jako instrument, na którym sam aktor ma grać. Poszukując nowych rozwiązań formalno-estetycznych Schaeffer napisał tekst będący swoistą partyturą dla aktorów, dającą możliwość interpretacji, improwizacji oraz zaprezentowania bogactwa warsztatu i popisów aktorskich.
Ostatnia sztuka Schaeffera jest rodzajem podsumowania, rozliczenia artysty z szeroko rozumianą kulturą. Sam Schaeffer w didaskaliach Ostatniej sztuki pisze: „Ta, aktualnie ostatnia sztuka, kontrastuje z poprzednimi w wielu punktach. Składa się jakby z dwu sztuk – różnych, ale odpowiednio zestrojonych. W całości jest najważniejszy upadek kultury.”

reżyseria Bogusław Schaeffer
obsada Grzegorz Matysik, Bogdan Słomiński
muzyka Bogusław Schaeffer

PRAPREMIERA 4 lutego 2014, Teatr Powszechny w Warszawie, Scena Mała
kolejne spektakle 5 lutego, 1 i 2 marca
Wednesday, 5 February 2014