Światowa Organizacja Zdrowia podaje główne przyczyny zachorowania na raka

Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia przygotowali listę 116 czynników, które mogą powodować raka. Są na niej produkty i substancje, z którymi stykasz się na co dzień. Obejmuje ona także grupy zawodowe najbardziej narażone na niebezpieczeństwo. Co zawiera lista?

Światowa Organizacja Zdrowia podaje główne przyczyny zachorowania na raka. Fotolia
Światowa Organizacja Zdrowia podaje główne przyczyny zachorowania na raka. Fotolia

Palenie papierosów, częste jedzenie w fast-foodach oraz nałogowe picie alkoholu to czynniki rakotwórcze, które zna każdy. Pozostałe ostrzeżenia naukowców traktujemy z przymrużeniem oka. Niesłusznie. Naukowcy biją na alarm! 

22 ekspertów WHO, pochodzących z 10 krajów i pracujących w Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem przeanalizowało ponad 800 badań dotyczących czynników powstawania nowotworów. Doszli do zaskakujących wniosków. Okazuje się, że istnieje związek pomiędzy czerwonym mięsem, przetworzonym mięsem, a występowaniem różnych rodzajów raka. Spożywając codziennie 50 gramów mięsa przetworzonego (mniej niż jedna kiełbaska),  ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta o 18%. Zatem popularne smakołyki, takie jak salami, boczek, wędzona szynka i kiełbasa chorizo powinny być jedzone jedynie od święta. Zwiększone ryzyko choroby naukowcy tłumaczą niezdrowymi substancjami lub procesami, które zachodzą przy konserwowaniu mięsa. Wędzenie, chemiczne dodatki, duże ilości soli – wszystko szkodzi naszemu organizmowi i grozi powstaniem nowotworu.

Czerwone mięso także zostało uznane za rakotwórcze i na niechlubnej liście znalazło się zaraz za mięsem przetworzonym. W przeciwieństwie do niego posiada odżywcze wartości. Wysoka zawartość protein, żelaza i witaminy B12 działa pobudzająco i zapobiega infekcjom. W związku z tym nie powinniśmy całkowicie wyeliminować go z naszej diety.

Co jeszcze znalazło się na liście przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia? Poniżej przedstawiamy 20 najważniejszych czynników rakotwórczych:

1. palenie papierosów,
2. wizyty w solarium,
3. produkcja aluminium,
4. arszenik w wodzie pitnej,
5. produkcja auraminy (ma zastosowanie jako środek odkażający i jako barwnik),
6. produkcja i naprawa butów,
7. czyszczenie kominów,
8. gazyfikacja węgla,
9. destylacja smoły,
10. produkcja paliwa,
11. produkcja mebli,
12. wydobycie hematytu,
13. bierne palenie,
14. wydobycie rud żelaza i produkcja stali,
15. produkcja izopropanolu (stosowany jako tańszy zamiennik etanolu lub metanolu),
16. produkcja barwnika purpurowego,
17. praca malarza – narażenie na szkodliwe substancje,
18. chodnikowe i dachowe pokrycia ze smoły węglowej,
19. przemysł gumowy,
20. zawody z narażeniem na kontakt z silnymi kwasami nieorganicznymi, zawierające kwas siarkowy.

Wśród pozostałych czynników rakotwórczych znalazło się m.in. picie alkoholu, zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz, zanieczyszczenie domowej przestrzeni (spowodowane spalaniem węgla), produkty tytoniowe nieprzeznaczone do palenia, pigułki antykoncepcyjne (zawierające estrogen i progestagen), promieniowanie słoneczne, pomenopauzalna terapia estrogenowa, promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie gamma i X-ray.