Osteoporoza dotyka także młode osoby

Panuje powszechne przekonanie, że choroby układu kostnego zagrażają wyłącznie osobom starszym. Tymczasem osteoporoza wtórna (zmniejszenie gęstości kości) może dotyczyć także ludzi bardzo młodych.

osteoporoza dotyka ludzi mlodych

Osteoporoza wtórna jest w tych przypadkach skutkiem przebytych chorób i towarzyszących im terapii. Jak zachować sprawność i zdrowe kości na długie lata? Najlepiej zadbać o nie możliwie wcześnie.

U młodych osób, zmniejszenie gęstości kości może być wynikiem chorób narządów ruchu, przewlekłej choroby nerek, chorób tarczycy, cukrzycy, chorób przewodu pokarmowego czy palenia tytoniu i nadużywania alkoholu.

Jak młode osoby mogą zapobiegać zmniejszeniu gęstości kości?

Przede wszystkim liczy się wiedza o potencjalnych czynnikach ryzyka. Znając je, możemy świadomie dokonywać wyborów wpływających na styl i jakość życia. Powinniśmy poprawiać aktywność ruchową (niezwykle istotny element w każdym wieku), rzucić palenie, ograniczać spożycie alkoholu, kawy oraz dbać o właściwą zawartość wapnia i witaminy D3 w codziennej diecie – mówi dr Mariusz Grzybowski, ekspert akcji edukacyjnej dbajokosci.pl

Pierwsze ostrzeżenia w dzieciństwie

Obecnie u coraz większej liczby dzieci obserwuje się poważne braki wapnia i witaminy D3 w organizmie. Najczęstszymi objawami tych niedoborów jest zły stan uzębienia, bo to widać na pierwszy rzut oka, ale zdarzają się też przypadki radiologicznie potwierdzonego zmniejszenia gęstości kości, którego skutkiem jest wzrost podatność na złamania. Problemem jest także próchnica, na rozwój której wpływają nie tylko bakterie kwasotwórcze, ale także poważne braki wapnia w organizmie. Alarmujące dane Ministerstwa Zdrowia z 2013 roku pokazują, że ponad 90 proc. polskich dzieci i nastolatków ma zęby uszkodzone próchnicą. Lekarze mówią wprost – w Polsce próchnicę należy uznać za problem narodowy. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia nałożyła na Polskę obowiązek zmniejszenia odsetka dzieci chorujących na próchnicę do 80 proc. Ma to nastąpić do 2020 roku. Powszechnie wiadomo, że próchnica to początek wielu poważnych chorób, nie tylko jamy ustnej

Naturalna budowa i niszczenie kości

Średnio w ciągu siedmiu lat u zdrowych osób – młodych i dorosłych – każda kość jest przebudowywana i jakby tworzona od nowa. Proces budowy i niszczenia kości trwa ciągle. To naturalne, nie chorobowe zjawisko fizjologiczne. Ważne żebyśmy codziennie dostarczali elementów wspomagających procesy kościotworzenia (wapń, witamina D3 nie zdominowało całego procesu przebudowy kostnej– podkreśla dr Grzybowski. Istotne dla zdrowia kości jest to, żeby procesy tworzenia brały górę nad procesami niszczenia. Tylko wtedy kości będą silne i zachowają prawidłową strukturę. Kluczem w dbałości o zdrowie kości jest dostarczanie organizmowi od najmłodszych lat składników niezbędnych do tworzenia kości – wapnia) aby fizjologiczne niszczenie kości i witaminy D3. Często zdarza się jednak, że przeciętna dieta nie zapewnia należytych ilości tych substancji. W takich przypadkach jednym z rozwiązań może być suplementacja preparatami z wapniem i witaminą D3. Dostarczanie tych składników jest szczególnie istotne u osób starszych, u których procesy niszczenia w naturalny sposób przeważają nad odbudową.
Zagrożenie „cichą złodziejką kości” rośnie wraz z wiekiem. Obecnie średnia długość życia wzrasta. Przeciętny Polak żyje dziś 6 lat dłużej niż 20 lat temu (GUS 2012) (2)

W tym świetle należy także liczyć się ze wzrostem liczby osób zagrożonych osteoporozą. Eksperci zgodnie wskazują, że zagrożone są nią coraz częściej osoby młode, w tym także dzieci. Szacunki pokazują, że za nieco ponad dziesięć lat liczba złamań kości udowej na świcie może wynosić nawet 4 miliony. Obecnie przekracza ona już 1,5 miliona.3. Za zjawiskiem starzejących się społeczeństw stoi poprawa jakości życia, poprawa poziomu i dostępności do usług medycznych.
Chcąc zapewnić organizmowi wysoki naturalny poziom wapnia powinno się zwracać uwagę na produkty zawierające substancje powodujące zakwaszanie organizmu. To właśnie procesy odkwaszania organizmu doprowadzają do utraty wapnia z kości czy zębów.
ß kwas fitynowy – produkty zbożowe
ß kwas szczawiowy – czekolada, kakao
Warto także zwracać uwagę na spożycie płynów powodujących zakwaszanie organizmu. Można do nich zaliczyć pasteryzowane mleko, piwo, kakao, kawę zwykłą i bezkofeinową i czarną herbatę.