
Nazwisko Emmanuela Macrona od kilku miesięcy nie schodzi z czołówek gazet, podobnie jest z Brigitte Macron, która przykuła uwagę mediów bardziej niż jakakolwiek inna pierwsza dama. Dyskusja na temat ich związku przyćmiła na pewien czas kwestie polityczne – dzieląc publicystów i komentatorów na dwa skrajne obozy.
Książka Caroline Derrien oraz Candice Nedelec ukazała się we Francji w marcu 2017 roku, już w trakcie kampanii prezydenckiej. Emmanuel Macron był jednym z licznych kandydatów do najwyższego urzędu w Republice. Młodemu politykowi, który miał za sobą błyskawiczną i błyskotliwą, ale jednak, choćby z racji wieku, krótką karierę, nie dawano początkowo większych szans na ostateczne zwycięstwo. Bardzo korzystne dla niego rezultaty pierwszej tury wyborów prezydenckich zapewniły mu pozycję faworyta, zaś druga tura, w maju tego roku – ostateczne zwycięstwo.
Niezwykłość tej kariery politycznej potwierdziły – miesiąc później – rezultaty czerwcowych wyborów parlamentarnych, w których wyniku stworzony przez niego ruch En Marche! stał się wraz z koalicjantem najpoważniejszą i najliczniejszą siłą w parlamencie Francji.
Macronowie wierzą w swoją dobrą gwiazdę. Są fascynujący, podobnie jak dzielące ich dwadzieścia cztery lata, które intrygują. Równie fascynująca jest historia ich miłości, której Brigitte w żadnym momencie nie odczuwała jako wykroczenie i o której zgodziła się teraz mówić tak szczerze, jak nigdy dotychczas.
Aby ujawnić kulisy tego duetu o niespotykanej ambicji, Caroline Derrien i Candice Nedelec odnalazły wszystkich tych, którzy bliżej zetknęli się z nimi. Zdobyły nieznane świadectwa z Amiens, gdzie tych dwoje spotkało się w liceum, aż po ekscytujące relacje z kolacji w Bercy z „całym Paryżem”.
W jaki sposób ta wyjątkowa para oparła się niszczącym wpływom czasu i plotek? Jak udało im się zachować – wbrew wszystkim i wszystkiemu – swój wyjątkowy związek?
Książka stanowi efekt intrygujących dziennikarskich dociekań, których obiektem jest fascynująca para małżeńska w drodze do władzy.
O autorkach
Caroline Derrien jest niezależną dziennikarką, po pracy w iTELE, w „Echos” i „VSD”. Razem z Candice Nedelec napisała Sarkozy et les femmes. Un homme sous l’influence (J.-C. Gawsewitch).
Candice Nedelec – jest szefem serwisu politycznego i mediów w magazynie „Gala”, autorką Bernadette et Jacques (Stock) oraz Paroles de femmes sur ces machos qui nous gouvernent (J.-C. Gawsewitch).