Państwo Macron. Caroline Derrien, Candice Nedelec

Pierwsza książka opisująca dążenia Emmanuela Macrona do zajęcia fotela prezydenckiego oraz jego niezwykły, budzący kontrowersje związek ze starszą o ponad 20 lat Brigitte Macron. Dziennikarki Caroline Derrien oraz Candice Nedelec odsłaniają kulisy kariery politycznej obecnego prezydenta Francji oraz wspólną drogę Macronów do Pałacu Elizejskiego.

Państwo Macron. Caroline Derrien, Candice Nedelec
Państwo Macron. Caroline Derrien, Candice Nedelec

Nazwisko Emmanuela Macrona od kilku miesięcy nie schodzi z czołówek gazet, podobnie jest z Brigitte Macron, która przykuła uwagę mediów bardziej niż jakakolwiek inna pierwsza dama. Dyskusja na temat ich związku przyćmiła na pewien czas kwestie polityczne – dzieląc publicystów i komentatorów na dwa skrajne obozy.
Książka Caroline Derrien oraz Candice Nedelec ukazała się we Francji w marcu 2017 roku, już w trakcie kampanii prezydenckiej. Emmanuel Macron był jednym z licznych kandydatów do najwyższego urzędu w Republice. Młodemu politykowi, który miał za sobą błyskawiczną i błyskotliwą, ale jednak, choćby z racji wieku, krótką karierę, nie dawano początkowo większych szans na ostateczne zwycięstwo. Bardzo korzystne dla niego rezultaty pierwszej tury wyborów prezydenckich zapewniły mu pozycję faworyta, zaś druga tura, w maju tego roku – ostateczne zwycięstwo.

Niezwykłość tej kariery politycznej potwierdziły – miesiąc później – rezultaty czerwcowych wyborów parlamentarnych, w których wyniku stworzony przez niego ruch En Marche! stał się wraz z koalicjantem najpoważniejszą i najliczniejszą siłą w parlamencie Francji.

Macronowie wierzą w swoją dobrą gwiazdę. Są fascynujący, podobnie jak dzielące ich dwadzieścia cztery lata, które intrygują. Równie fascynująca jest historia ich miłości, której Brigitte w żadnym momencie nie odczuwała jako wykroczenie i o której zgodziła się teraz mówić tak szczerze, jak nigdy dotychczas.

Aby ujawnić kulisy tego duetu o niespotykanej ambicji, Caroline Derrien i Candice Nedelec odnalazły wszystkich tych, którzy bliżej zetknęli się z nimi. Zdobyły nieznane świadectwa z Amiens, gdzie tych dwoje spotkało się w liceum, aż po ekscytujące relacje z kolacji w Bercy z „całym Paryżem”.

W jaki sposób ta wyjątkowa para oparła się niszczącym wpływom czasu i plotek? Jak udało im się zachować – wbrew wszystkim i wszystkiemu – swój wyjątkowy związek?

Książka stanowi efekt intrygujących dziennikarskich dociekań, których obiektem jest fascynująca para małżeńska w drodze do władzy.

O autorkach

Caroline Derrien jest niezależną dziennikarką, po pracy w iTELE, w „Echos” i „VSD”. Razem z Candice Nedelec napisała Sarkozy et les femmes. Un homme sous l’influence (J.-C. Gawsewitch).

Candice Nedelec – jest szefem serwisu politycznego i mediów w magazynie „Gala”, autorką Bernadette et Jacques (Stock) oraz Paroles de femmes sur ces machos qui nous gouvernent (J.-C. Gawsewitch).