
Mroźne powietrze i chłodny wiatr nie są łaskawe, szczególnie dla skóry twarzy i dłoni. Olga Kamińska, kosmetolog i Training Manager Biologique Recherche, podpowiada, jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja skóry zimą, gdy warunki na zewnątrz są co najmniej niesprzyjające.
Czego unikać w zimę?
Według ekspertki, do czynników negatywnie wpływających na stan cery możemy zaliczyć ujemne temperatury powietrza. W znacznym stopniu przyczyniają się one do pogorszenia stopnia jej nawilżenia. Na obniżenie kondycji skóry wpływają również zimny wiatr i zamarzające opady atmosferyczne. Niestety, potencjalne zagrożenia czyhają na nas nie tylko na zewnątrz. Negatywny wpływ na skórę i poziom jej nawodnienia ma również ogrzewanie, które wysusza powietrze. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest zadbać o odpowiednią wilgotność w mieszkaniu. Poza tym, nasza cera źle reaguje na częste zmiany temperatury otoczenia. Dlatego zimą twarz często cierpi, staje się nadwrażliwa i zaczerwieniona. Może dojść nawet do podrażnień.
Prawidłowa pielęgnacja zimą
Jak twierdzi kosmetolog Olga Kamińska, w zimowe miesiące powinniśmy wybierać produkty o bogatszej konsystencji, dzięki którym zminimalizujemy negatywny wpływ czynników środowiskowych. Pozwolą one też na łatwiejsze i szybsze przywrócenie prawidłowego stopnia nawilżenia. Wybierając kosmetyki powinniśmy szukać takich składników aktywnych, jak olej z pestek winogron, olej z orzecha włoskiego, olej z żurawiny, olej macadamia, colostrum i kwas hialuronowy. Pomogą one odpowiednio nawilżyć oraz odżywić skórę, dzięki czemu jej kondycja zdecydowanie się poprawi.
Zimowe triki
W czasie zimy warto pamiętać o wzbogaceniu swojej pielęgnacji o produkty nawilżające.
– Szczególnie polecam stosowanie serum oraz masek, które pomogą utrzymać prawidłowy stopień nawodnienia cery. Ponadto włączenie do pielęgnacji profesjonalnych zabiegów o silnym działaniu nawilżającym i odżywczym w znacznym stopniu poprawi kondycję przesuszonej skóry – wyjawiła nam Olga Kamińska.
W pielęgnację zimową możemy również włączyć preparaty o dużej zawartości lipidów. Należy je aplikować na skórę po zastosowaniu kremu. Pozwolą one na wytworzenie bariery ochronnej, niezbędnej w mroźnych warunkach oraz poprawią stan nawilżenia. Nie należy zapomnieć o ochronie przed promieniowaniem UV. Jest ona szczególnie ważna na stokach narciarskich, gdzie duże ilości śniegu mocno odbijają promienie słoneczne, narażając naszą cerę na przebarwienia i przyspieszone starzenie.