Robert Lewandowski Najlepszym Sportowcem Polski 2021

Czytelnicy Przeglądu Sportowego oraz widzowie Telewizji Polsat uznali, że najlepszym sportowcem Polski w 2021 roku był Robert Lewandowski. To już trzeci triumf „Lewego” w najbardziej prestiżowym plebiscycie w naszym kraju.

Drugie miejsce przypadło Anicie Włodarczyk, która na igrzyskach w Tokio zdobyła trzecie z rzędu mistrzostwo olimpijskie w rzucie młotem. Plebiscytowe podium uzupełnił najbardziej utytułowany polski żużlowiec Bartosz Zmarzlik.

Kto znalazł się tuż za podium?

Zacięty bój o czwarte miejsce stoczyli kolejni mistrzowie olimpijscy z Tokio. Ostatecznie lepszy od Wojciecha Nowickiego okazał się sensacyjny zwycięzca chodu na 50 km Dawid Tomala. Na szóstej pozycji uplasowała się wicemistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem Maria Andrejczyk. Poprzednim medalem dla Polski w tej konkurencji był brąz Marii Kwaśniewskiej na igrzyskach w Berlinie w 1936 roku! Siódme miejsce zajęli mistrzowie olimpijscy w rozgrywanej po raz pierwszy w historii sztafety mieszanej 4×400 metrów: Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Karol Zalewski, Dariusz Kowaluk i Kajetan Duszyński. Tuż za nimi znalazły się srebrne medalistki z Tokio – wioślarki: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann. Dziewiąte miejsce zajęły kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska, które przywiozły z Tokio po dwa medale – srebrny i brązowy. Dziesiątkę laureatów uzupełnił Tadeusz Michalik, który podobnie jak jego siostra Monika na poprzednich igrzyskach w Rio, przywiózł z Japonii brązowy medal w zapasach klasycznych.

Wyróżnienia przyznane przez kapitułę

Kapituła 87. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2021 przyznała także wyróżnienia w kategoriach dodatkowych. Za Imprezę Roku uznano rozgrywane na Stadionie Śląskim Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021, Trenerem Roku został Aleksander Matusiński, którego zawodniczki i zawodnicy zdobyli złoty i srebrny medal olimpijski w sztafetach 4×400 metrów – mieszanej i kobiet. Statuetkę Superczempiona odebrał dyskobol Piotr Małachowski, który zakończył w tym roku swoją długą i piękną karierę. Drużyną Roku została ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, rewelacyjny triumfator siatkarskiej Ligi Mistrzów. Statuetkę Czempiona w kategorii Sport bez Barier odebrała multimedalistka Igrzysk Paraolimpijskich Róża Kozakowska. Doceniono też firmy od lat wspierające polski sport – w kategorii Sport i Biznes nagrodę odebrali Daniel Obajtek i Robert Kubica, a w kategorii Od Zawsze ze Sportem doceniono zasługi Totalizatora Sportowego.
Jak co roku głosowanie odbywało się za pomocą tradycyjnych kuponów publikowanych w „Przeglądzie Sportowym” oraz w wybranych wydaniach dziennika „Fakt” i „Fakt TV”, poprzez strony organizatorów (plebiscyt.przegladsportowy.pl i polsatsport.pl), a także SMS-y. Ostateczna kolejność dziesiątki najlepszych sportowców Polski 2021 roku została ustalona w głosowaniu SMS-owym podczas Gali Mistrzów Sportu.

W skrócie:

Laureaci 87. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2021 roku

1. Robert Lewandowski (piłka nożna)
2. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
3. Bartosz Zmarzlik (żużel)
4. Dawid Tomala (lekkoatletyka)
5. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
6. Maria Andrejczyk (lekkoatletyka)
7. Sztafeta mieszana 4×400 metrów (lekkoatletyka)
8. Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann (wioślarstwo)
9. Karolina Naja, Anna Puławska (kajakarstwo)
10. Tadeusz Michalik (zapasy)