Pielęgnacja włosów a równowaga PEH

Równowaga PEH ma ogromne znaczenie w kontekście pielęgnacji włosów. Najłatwiejszym sposobem na zadbanie o fryzurę jest regularnie oczyszczanie i odżywianie.

Pielęgnacja włosów a równowaga PEH

Aktualnie mamy dostęp do setek kosmetyków, które są dedykowane do włosów zniszczonych, farbowanych, suchych itp. Każdy zatem może dobrać to, czego najbardziej potrzebują kosmyki. Czym jest równowaga PEH? Jak zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów?

Pielęgnacja fryzury

Prawidłowa pielęgnacja włosów to kwestia, która jest bardzo ważna dla kobiet i mężczyzn. Kosmetyki często wybieramy metodą prób i błędów, testując różne propozycje. Największy wpływ na pasma na skład kosmetyku, zwłaszcza zawartość protein, emolientów i humektantów. Trzeba wiedzieć, że równowaga PEH zapewnia zdrowie i dobrą kondycję włosów przez długi czas. Poszukując idealnych kosmetyków dla siebie, dobierajmy naturalne i sprawdzone propozycje. Producenci cały czas poszerzają ofertę, dając nam wiele możliwości.

Proteiny, emolienty i humektanty

Każdy kosmetyk do włosów stawia na różnorodne składniki. Część z nich to składniki aktywne, a inne służą do zachowania właściwości fizykochemicznych produktu. Składnikami, na które trzeba zwrócić uwagę, są wspomniane już proteiny, emolienty i humektanty. Działają one na nasze włosy w zróżnicowany sposób, dlatego trzeba pamiętać o zachowaniu równowagi:

  • Proteiny są związkami pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Pozwalają odbudować ubytki w strukturze włosów. Najczęściej spotykane są składniki typu jedwab, proteiny mleka, keratyna, kolagen, elastyna itp.
  • Emolienty to związki o lipidowym charakterze, pozwalające pełnić funkcje ochronne. Nasze włosy w efekcie są chronione przed czynnikami zewnętrznymi i zachowują odpowiednie nawodnienie. W kosmetykach do włosów spotykany emolienty typu parafina, oleje mineralne, masło shea, oliwa z oliwek, olej jojoba.
  • Humektanty to związki o nawilżających właściwościach. Zazwyczaj są to: aloes, pantenol, miód, kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna.

Pielęgnacja włosów jest łatwiejsza wtedy, gdy wiemy, jak zachować równowagę PEH.
Równowaga PEH

Równowaga PEH jest właściwym balansem trzech składników, które powinniśmy uwzględnić w pielęgnacji włosów. Dzięki temu fryzura staje się gładka, sprężysta i nawilżona. PEH to skrót od protein, emolientów i humektantów.

Każdy z nas ma inny rodzaj włosów, przez co sięgamy po różne kosmetyki. Włosy suche i przerzedzone wymagają stosowania kosmetyków z humektantami i emolientami. Te pierwsze świetnie nawilżają włosy, a te drugie pozwalają zachować wilgoć we wnętrzu kosmyków i zapobiegają puszeniu. Jeśli nasze włosy często się przetłuszczają, wskazane są humektanty. Z kolei emolienty stosować możemy na same końcówki lub od połowy długości włosów.

Nie zapominajmy o pielęgnacji proteinami, która jest wskazana w przypadku włosów zniszczonych zabiegami fryzjerskimi. Nie powinniśmy przesadzać ze stosowaniem proteinowych kosmetyków, gdyż to prowadzi do tzw. przeproteinowania włosów. W efekcie stają się łamliwe, matowe i trudne do ułożenia. Pożądane rezultaty uzyskamy wtedy, gdy zachowamy równowagę PEH i dopasujemy kosmetyki do potrzeb naszych włosów.

Artykuł partnera