Pielęgnacja włosów latem

Lato jest trudnym okresem dla naszych włosów. Jednak negatywne skutki tej upalnej pory roku zauważamy najczęściej dopiero kiedy nasze kosmyki potrzebują już konkretnej pomocy. 

farouk_pokaz2
Pokaz Farouk System. Archiwum obcasy.pl

Kiedy lato już w pełni, spostrzegamy, że końcówki naszych kosmyków są przesuszone, elektryzują się, zaś gruczoły łojowe pracują intensywniej niż zwykle sprawiając, że włosy u nasady szybciej się przetłuszczają.

Akcja regeneracja
Kiedy wychodzimy z salonu fryzjerskiego cieszymy się z wyglądu swoich włosów. Zazwyczaj są one błyszczące, miękkie w dotyku i wyglądają zdrowo. Nie dziwmy się temu, bowiem efekt pięknych włosów można uzyskać nawet po zabiegu koloryzacji przy użyciu farby z dodatkiem amoniaku. Efekt jednak będzie niezwykle krótki i już po kilku myciach zauważymy, że kolor płowieje, a włosy robią się sianowate. Tak więc pozorne maskowanie słabych i zniszczonych włosów nie jest dobre. Jak więc skutecznie zregenerować włosy aby latem zachwycały swoim wyglądem?

Włosy suche i łamliwe
Podstawą pielęgnacji każdego rodzaju włosów jest odpowiednio dobrany szampon i odżywka. Włosy przesuszone, łamliwe i puszące się zregenerują odżywcze kosmetyki nawilżające z kompleksem regenerującym, które w swoim składzie mają m.in. drogocenne olejki, miód, czy skrzyp polny. Ponadto 2-3 razy w tygodniu fundujemy swoim kosmykom silnie skoncentrowane maseczki wykazujące o wiele silniejsze właściwości nawilżające aniżeli zwykłe odżywki. Pamiętajmy również, że wzmocni i odżywi włosy płukanka ze skrzypu polnego, jak również domowa maseczka z nafty kosmetycznej, oliwy z oliwek, żółtka jaja kurzego i odrobiny soku z cytryny. Maseczkę nakładamy na włosy, a następnie owijamy głowę uprzednio ogrzanym ręcznikiem. Po ok. 45 minutach zmywamy miksturę z włosów i myjemy delikatnym szamponem.
Ostatnią deską ratunku dla zniszczonych i przesuszonych włosów jest ich podcięcie oraz poddanie się coraz popularniejszemu zabiegowi tzw. sauny dla włosów.

Włosy przetłuszczające się
Wysoka temperatura, gorące słońce, a co za tym idzie pojawiający się pot na naszych skroniach mogą pobudzić pracę gruczołów łojowych, a nawet spowodować pojawienie się tłustej odmiany łupieżu, bardzo uporczywej i trudnej do wyleczenia. Zbyt intensywną pracę gruczołów łojowych wyregulują m.in. zioła, w tym szampony z dodatkiem pokrzywy, skrzypu polnego, rozmarynu czy szałwii. Pamiętać należy jednak o tym, aby do codziennego mycia włosów używać jak najłagodniejszych szamponów, oraz lekkich odżywek wyłącznie do spłukiwania (zamiennie można pokusić się o zastosowanie płynnego jedwabiu, którego kroplę rozcieramy w dłoniach i nanosimy wyłącznie na końcówki włosów, nigdy na skórę głowy!).
Jeżeli na skórze głowy rozwija się łupież tłusty, zwany także łojotokowym, reagujemy jak najprędzej i rozpoczynamy kurację aptecznymi szamponami z dodatkiem m.in. ketokonazolu, pirytonianu cynku czy siarczanem selenu. Jeżeli po regularnym stosowaniu szamponów przeciwłupieżowych nie zauważamy jakiejkolwiek poprawy, jedynym słusznym wyjściem jest udanie się do dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie.

Włosy słabe i wypadające
„Wakacje” – hasło popularne, na wieść o którym cieszą się za równo młodzi i starsi. Rozpoczyna się sezon urlopów, wyjazdów, wylegiwania się na słonecznej plaży. Dla naszej czupryny oznacza to niestety słabe i wypadające włosy. Aby wzmocnić nasze kosmyki warto nie tylko zmienić swoją dotychczasową dietę na zdrowszą, stosować suplementację, ale również zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, np. szampony i odżywki z ekstraktami z czarnej rzepy czy skrzypu polnego, ale również – przynajmniej 2 razy w tygodniu – masować skórę głowy naftą kosmetyczną z dodatkiem witamin A i E. Jeżeli jednak sposoby te okażą się nieskuteczne czas wytoczyć wypadającym włosom prawdziwą wojnę zaopatrując się w preparaty z dodatkiem m.in. aminexilu, które znajdziemy wyłącznie w aptekach lub skorzystać z porady lekarza dermatologa bądź trychologa.

Pamiętajmy, aby dbać o włosy niezależnie od pory roku, ponieważ tylko wówczas odwdzięczą się nam pełnią zdrowia, olśniewającym blaskiem, będą silne i aksamitnie miękkie w dotyku. Ograniczmy stosowanie gorącego nawiewu z suszarki, prostownic i lokówek. Nie poddawajmy włosów częstym zabiegom koloryzacji i trwałej ondulacji, podcinajmy regularnie końcówki, chrońmy je przed promieniami słonecznymi, aplikując środki z filtrami przeciw niebezpiecznemu promieniowaniu UVA i UVB oraz stosujmy do pielęgnacji odpowiednio dobrane do ich rodzaju, kosmetyki. A wraz z nastaniem lata szczególnie zadbajmy o dobrze zbilansowaną dietę, bowiem włosy, aby byłe zdrowe potrzebują odżywienia nie tylko z zewnątrz, ale i od wewnątrz.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men