Pierwszy tomik poezji Doroty Kwiatkowskiej-Rae niebawem w księgarniach

Wiersze Doroty Kwiatkowskiej-Rae powstały w różnych częściach świata. Wiele z nich zostało napisanych jeszcze w Polsce, gdzie w młodym wieku rozpoczęła karierę aktorską. Nad pozostałymi Dorota Kwiatkowska – Rae pracowała w Anglii i Australii. Wszystkie one stanowią poetycką „biografię” jej duszy, kształtującą się na przestrzeni lat na dwóch różnych kontynentach.„Samotność ma dwie nogi” to pierwszy tomik autorki. Wiersze w nim zawarte nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego, jednak po namowie znajomych, autorka postanowiła je wydać. Książka zawiera zapis drogi, którą przebyła, nakreślony na mapie głębokich
kobiecych emocji. Droga ta naznaczona jest samotnością, która, przyjmując niemal ludzką postać, okazała się być najwierniejszą towarzyszką podróży po nieznanym i tajemniczym, a później spłowiałym i pozbawionym złudzeń świecie planów filmowych i uginających się pod ciężarem fikcji desek teatrów. W najstarszych wierszach ukazana jest Polska u schyłku komunizmu widziana oczami młodej dziewczyny, która ukończywszy studia przygotowuje się do pierwszej znaczącej roli. Później Anglia i zderzenie z innym światem. – Byłam na bakier z językiem angielskim. Jeździłam po całym kraju spotykając się z dyrektorami teatrów. Uczyłam się gry po angielsku, a potem rozpoczęła się walka o pracę – wspomina. Wreszcie Australia, dzika natura nieskażona starymi kościołami, rynkami i zbytkami. Trzy obywatelstw, pięć praw jazdy, znajomość pięciu języków i powracające poczucie braku przynależności – autorka czuje się obca i zagubiona, a tęsknota za młodością daje o sobie znać w wierszach i między wierszami. Bycie obywatelką świata zakrawa o nieistnienie.

Biografia autorki

Dorota Kwiatkowska-Rae urodziła się w Warszawie. W 1980 roku ukończyła Warszawską Wyższą Szkołę Teatralną i zaczęła karierę zawodową w Teatrze Powszechnym pod dyrekcją Zygmunta Hubnera. Swój pierwszy film fabularny „Akwarele” nakręciła jeszcze na studiach w 1977 roku, ale prawdziwy rozgłos przyniosła jej tytułowa rola w filmie „Thais” w roku 1983.

Pod koniec tego roku wyjechała na stypendium teatralne British Council do Wielkiej Brytanii, gdzie zagrała między innymi Eurydykę w sztuce „Orpheus” w Cardiff Laboratory Theatre. W 1984 roku wyszła za mąż za brytyjskiego kompozytora Charlesa Bodmana Rae. W londynie kontynuowała karierę filmową grając w wielu telewizyjnych i fabularnych brytyjskich produkcjach. W 1993 roku urodziła córkę Isabellę. Siedem lat później cała rodzina przeniosła się do Adelaide w Australii. Obecnie Dorota Kwiatkowska-Rae pracuje dla australijskiego Radia ABC prezentując programy poetyckie, monodramy i sztuki. Co roku powraca do kraju, gdzie kontynuuje swoją filmową karierę.
Tomik Doroty Kwiatkowskiej-Rae „Samotność ma dwie nogi” wydaje wydawnictwo Pisarze.pl