Polka weźmie udział w prestiżowych treningach. Poprowadzi je zwyciężczyni rajdu Dakar

"Lece do Qataru!!!  Z całego świata zostało wyłonionych 9 kobiet kierowców w tym JA !!! oraz 9 kobiet pilów rajdowych do wzięcia udziału w treningu cross - country pod okiem Jutty Kleinschmidt (zwyciężczyni rajdu Dakar) . Spośród 18 kobiet zostaną wyłonione 2 kobiety (kierowca i pilot), które wystartują w Pucharze Świata Sealine Cross-Country Rally 2016. Wyjazd już 2 listopada!!!" Klaudia Podkalicka nie kryje radości ze swojego osiągnięcia.

Polka weźmie udział w prestiżowych treningach. Poprowadzi je zwyciężczyni rajdu Dakar.
Polka weźmie udział w prestiżowych treningach. Poprowadzi je zwyciężczyni rajdu Dakar.

Komisja FIA ds. Kobiet w Motor sporcie – przy współpracy z Federacją Sportów Motorowych Kataru (QMMF) przedstawiła projekt, celem którego jest wyłonienie dwóch kobiet: kierowca i pilot. Otrzymają one samochód rajdowy z przeznaczeniem na start w Rajdzie Pucharu Świata, Sealine Cross Country w 2016 roku.

Spośród zgłoszonych 85 kandydatek z 39 krajów wyłonionych zostało 9 kierowców i 9 pilotów, w tym reprezentantka Polski, zgłoszona przez Polski Związek Motorowy –  Klaudia Podkalicka. Testy i szkolenie potrwają od 2 do 5 listopada i zakończą się wyborem kobiecego teamu. „Szkolenie na pustyni będzie trudne, ale taka jest natura tego sportu” podkreśliła Jutta Kleinschmidt, która wspiera projekt. „Przez większość czasu załoga jest zdana wyłącznie na siebie, muszą to być ludzie zaradni, dzielni, zdeterminowani i sfokusowani, często w ekstremalnych warunkach i temperaturach. Podczas selekcji chcemy dostrzec te cechy, gdyż rajdy cross country to coś więcej niż jazda. Będziemy poszukiwać kierowcy i pilota z potencjałem, którzy podejmą wyzwanie uczestnictwa w FIA World Cup for Cross Country Rallies”.

„Jesteśmy pod wrażeniem poziomu, jaki reprezentują zgłoszone kandydatki” powiedziała Michèle Mouton, Prezes Komisji ds. Kobiet w Motorsporcie FIA, „Federacje naprawdę zaangażowały się w ten projekt, dzięki czemu widzimy, jak wiele kobiet na świecie poważnie zajmuje się motorsportem”.

Klaudia Podkalicka – Jestem szczęśliwa, że dostałam taką szansę. Spośród tylu rekomendowanych przez swoje federacje kobiet z całego świata, udział w takim projekcie jest dla mnie dużym wyróżnieniem. Będzie to dla mnie kolejne wyzwanie w drodze do Dakaru. Z jazdą po pustyni nie mam zbyt dużego doświadczenia, ale mam nadzieje, że szybko opanuję tą sztukę. Szkolenie poprowadzi Jutta Kleinschmidt ( zwyciężczyni rajdu Dakar) oraz bardzo dobrze znana pilotka Fabrizia Pons. Z tak wybitnymi kobietami motorsportu nie pozostaje mi nic innego jak szybko chłonąć wiedzę i starać się być jak najlepszą.