Dwa polskie dzieła w pierwszej setce najlepszych filmów XXl wieku!

Wybrany został najlepszy film XXl wieku, ale po drodze docenione zostały również polskie produkcje. Brawo!

najlepsze filmy 600

Wyobraźmy to sobie…Aż 177 krytyków filmowych, pochodzących z 36 krajów – a to wszystko po to, by wybrać najlepszy film XXl wieku. Całość zorganizowana była przez BBC Culture.

Udało się – najbardziej doceniony został „Mulholland Drive”. To spektakularne dzieło jest autorstwa Davida Lyncha. Za nim pojawiają się między innymi: „Drzewo życia” i „To nie jest kraj dla starych ludzi”.

Doceniono aż 599 produkcji, podczas ostrej selekcji odpadło 499, by mogła zostać ta najlepsza, najbardziej wartościowa setka. Później każdy krytyk musiał postawić na 10, by w efekcie wybrać ten najlepszy. I powtórzmy to raz jeszcze…wygrał ten w reżyserii Davida Lyncha! Na drugim miejscu  uplasowali się „Spragnieni miłości”, trzecie miejsce zaś przypadło filmowi „Aż poleje się krew”.

Ale, ale…najważniejszym faktem i cudownym zaskoczeniem jest to, że dwa polskie filmy również znalazły się w pierwszej setce! Jest to ogromna niespodzianka i wielkie wyróżnienie.Mowa tutaj o filmie „Ida”, która zajęła 55 miejsc. Film jest dramatem psychologicznym, w znakomitej reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Opowiada historię młodej zakonnicy – Anny.

Drugim wyróżnionym filmem jest ” Pianista”, w reżyserii Romana Polańskiego – oparty na autobiograficznej książce Władysława Szpilmana. Film zajął 90 miejsce.

Gratulujemy i jesteśmy bardzo dumni! 🙂