Według badań nawet 80% z nas przygotowuje listę postanowień noworocznych[1]. Najczęściej chcemy zgubić zbędne kilogramy i zmienić złe nawyki, np. rzucić palenie. Pytanie, czy istnieje jakiś sprawdzony sposób na realizację naszych założeń? Tak! Odpowiedź znajdziemy w naszym genotypie!
Postanowienie 1 – zrzucić zbędne kilogramy
Zanim po raz kolejny podejmiemy trud odchudzania w nowym roku, warto zastanowić się, jak zrobić to skutecznie i zdrowo. – W naszym genotypie znajdują się markery, które są ważnymi czynnikami ryzyka otyłości – tłumaczy dr inż. Tomasz Czernecki, dietetyk genetyczny. Z otyłością wiąże się wiele chorób przewlekłych, takich jak zaburzenia przemiany materii czy gospodarki lipidowej, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i tzw. zespół metaboliczny. U osób obciążonych tym wariantem genetycznym ryzyko wystąpienia nadwagi jest wyższe o 20%, a otyłości (zwłaszcza najbardziej niebezpiecznej brzusznej) o 60% – tłumaczy Czernecki.
Genotyp, który wskazuje wysokie genetyczne predyspozycje do otyłości i towarzyszących jej chorób przewlekłych ma 17,1% Europejczyków. Wiedza na temat tego, czy również i my znajdujemy się w tej grupie, pozwoli nam na opracowanie diety „szytej na naszą miarę” oraz ułatwi wybór produktów, które powinniśmy włączyć do naszego codziennego jadłospisu.
– W naszym DNA ukryte są wskazówki o tym jakie produkty spożywcze powinniśmy spożywać i jak dobierać aktywności fizyczne, czy spędzać wolny czas. Dla jednych najbardziej efektywna będzie codzienna umiarkowana aktywność fizyczna, która najlepiej ustabilizuje naszą wagę i pracę serca, dla innych połączenie treningu kardio z ćwiczeniami siłowymi i interwałowymi. Badania pokazują zagrożenia i mobilizują do zmiany szkodliwych nawyków. W zależności od posiadanego genotypu rekomendowane są różne sposoby walki z otyłością – opowiada dr inż. Tomasz Czernecki, ekspert Vitagenum.
Postanowienie 2 – Poradzić sobie ze stresem i zmienić złe nawyki
Z badań genetycznych możemy się również dowiedzieć jakie mamy predyspozycje do złych nawyków i w jaki sposób stres wpływa na nasz organizm. By stwierdzić co najlepiej ukoi nasze zszargane nerwy analitycy badają m.in. receptor dopaminy, nautrofiny BDNF i receptory glukokortykoidowe (określające poziom kortyzolu). Jeśli np. okaże się, że nasz receptor dopaminy przynależy do typu B oznaczać to będzie, że nasz genotyp jest podobny do niemal 80% społeczeństwa i że m.in. nasza osobowość to typ statecznego domatora, więc w sferze własnych postaw i zachowań możemy:
- cechować się opanowaniem, powściągliwością, a także przywiązaniem do powtarzalności
i rutyny w codziennym życiu, - mieć konserwatywne podejście do życia,
- wykazywać niższą skłonność do poszukiwania nowych doznań i podejmowania ryzykownych zachowań,
być osobą systematyczną, uporządkowaną i oszczędną, - cechować się mniejszą skłonnością do podejmowania ryzykownych decyzji finansowych (dotyczy mężczyzn),
- być skłonny do późniejszej inicjacji seksualnej.W relacjach społecznych możemy:
- reprezentować postawę prospołeczną i altruistyczną,
- być postrzegany/a jako osoba skuteczna i rozważna, ale jednocześnie nadmiernie kontrolująca się,
- podporządkowywać się ogólnie panującym zasadom.Sprawdzona naukowo wiedza o nas samych może okazać się skutecznym rozwiązaniem wielu trapiących nas w odchodzącym roku problemów. Zamiast marnować czas i pieniądze na kolejne diety cud czy jedyne dobre sposoby walki ze stresem, najlepiej zacząć po prostu od dokładnego poznania samych siebie. Reszta, z odrobiną silnej woli i samozaparcia, przyjdzie nam wówczas dużo łatwiej.[1] Według badań przeprowadzonych przez CBOS na reprezentatywnej grupie 1 000 osób w wieku 15-75 lat. Zespół Vitagenum stanowią naukowcy wyspecjalizowani w nutrigenomice, nutrigenetyce, genetyce, dietetyce i żywieniu człowieka. Współpraca biotechnologa, genetyka i dietetyka zaowocowała powstaniem koncepcji Vitagenum. O naszym doświadczeniu świadczą setki sekwencji DNA opublikowanych w międzynarodowej bazie danych NCBI GenBank. Posiadamy technologię pozwalająca uzyskiwać sekwencję dowolnego fragmentu DNA z genomów ludzi, zwierząt, roślin, bakterii, a nawet wirusów.