Poznaj korbacze – góralski skarb o wyjątkowym smaku!

Najbardziej charakterystyczny element kuchni góralskiej? Aromatyczne oraz wytwarzane w tradycyjny sposób sery! Są to zaś nie tylko popularne oscypki lub bundze, ale też korbacze. Przypominające makaronowe nitki serki zachwycają niebanalnym smakiem i oryginalnym sposobem podania. Sprawdź, dlaczego warto włączyć je do swojego menu.

Poznaj korbacze – góralski skarb o wyjątkowym smaku! Foto Adobe Stock

Korbacze w tradycyjnej kuchni góralskiej

Góralskie potrawy bazują na naturalnych produktach i znanych od wieków recepturach. Są przy tym treściwe oraz bardzo pożywne. Wynika to ze specyfiki regionu: życie w górach wymagało dawniej dużej siły fizycznej, zaś gleby były trudne w uprawie. Dlatego mieszkańcy skupiali się na wypasie zwierząt oraz hodowli podstawowych roślin (jak ziemniaki lub kapusta). Dzięki temu w kuchni góralskiej dominują pyszne sery, których produkcję opanowano do perfekcji.

Korbacz (znany też jako korboc) to jeden z najsłynniejszych, góralskich serów. Cechuje się łagodnym smakiem i przyjemną, sprężystą konsystencją (jest mniej słony i nie tak twardy, jak oscypek). Cechą, która odróżnia go innych rodzajów sera, jest też wyjątkowy kształt. Korbacze wyglądają jak długie makaronowe nitki, związane w warkocze lub luźne wiązki. Uwielbiają je dzieci oraz dorośli, a historia ich produkcji sięga 200 lat.

Poznaj proces powstawania korbaczy

Góralski korbacz jest wytwarzany przede wszystkim z mleka krowiego. Do wyrobu tego rodzaju sera wykorzystuje się wyłącznie mleko, sól oraz podpuszczkę. Cały proces wygląda następująco:

  • przepuszczenie mleka przez sito wyściełane lnianym płótnem w celu usunięcia zanieczyszczeń,
  • przygotowanie masy serowej,
  • ręczne formowanie długich nitek i splatanie ich w wiązki lub warkoczyki.

Gotowe sery można poddać wędzeniu, dzięki czemu nabierają głębszego, dymnego aromatu. Najlepiej sprawdzają się tu tradycyjne metody wędzenia przy użyciu drzewa bukowego, które zapewniają korbaczom wyjątkowy smak. Białe, niewędzone serki są z kolei łagodniejsze.

Korbacze w kuchni: jak smakują najlepiej?

Góralskie korbacze były dawniej obowiązkową przekąską podczas podhalańskich wesel. Obecnie ich zastosowanie jest znacznie szersze. Oczywiście nadal spożywa się je głównie na surowo. Możesz rwać serki na mniejsze kawałki albo pochłaniać w całości. Korbacz sprawdzi się zarówno podczas serialowego seansu we dwoje, jak i przekąska podczas rodzinnego spaceru.

Apetyczne nitki można podać na przystawkę podczas przyjęcia, np. umieszczając je na desce serów. Sprawdzą się idealnie także jako dekoracja lub składnik popularnych dań. Wspaniale urozmaicą smak typowych dań kuchni polskiej, można dodać je m.in. do sałatek i zapiekanek. Sery z polskich gór warto wykorzystać także w potrawach o zagranicznym rodowodzie: podane na pizzy lub w towarzystwie makaronu całkowicie odmienią ich smak.

Poznaj korbacze – góralski skarb o wyjątkowym smaku! Foto Envato

Po czym poznasz prawdziwe sery góralskie?

Sposób wykorzystania korbaczy zależy od Twoich preferencji i kulinarnego gustu. To, na co jednak należy zwrócić uwagę to jakość sera, która wiąże się ze sposobem jego produkcji. Czym wyróżniają się autentyczne góralskie serki?

  • surowce pochodzą od regionalnych dostawców,
  • receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie,
  • ręczne wytwarzanie.

Prawdziwy korbacz jest elastyczny oraz delikatny (nie może być twardy). Wędzony powinien posiadać jasnobrązowy kolor, zaś biały ma być bardzo jasny. Dlatego najlepiej zaopatrywać się w nie wyłącznie u zaufanych producentów, stosujących tradycyjne metody wyrobu serów, jak Bacówka Zakopiańczyk.

Rozsmakuj się w podhalańskiej kuchni

Korbacze są nie tylko pyszne, ale również zdrowe. Zajadają się nimi dorośli oraz dzieci, doceniając je za wyjątkowy kształt i jedyny w swoim rodzaju smak. Chcesz przekonać się, czym wyróżniają się prawdziwe, góralskie korbacze, ale nie wybierasz się na Podhale? To żaden problem. Możesz zamówić je do swojego domu: sery góralskie od Bacówki Zakopiańczyk są produkowane z naturalnych surowców pochodzących od lokalnych dostawców. Tradycyjne receptury, ręczne wyrabianie oraz wędzenie przy użyciu drewna bukowego dają gwarancję wspaniałego smaku.

Artykuł sponsorowany