Poznaj kosmetyczne, apteczne i domowe sposoby leczenia trądziku różowatego

Poznaj kosmetyczne, apteczne i domowe sposoby leczenia trądziku różowatego

Leczenie trądziku różowatego bywa trudne i mozolne, jednak możliwe jest jego zaleczenie. Warto poznać kosmetyczne, apteczne i domowe sposoby skuteczne w walce z tym problemem, który niestety ze względu na czynniki drażniące może nawracać w postaci pojawiającego się rumienia na twarzy.

Jakie czynniki należy wyeliminować lub ograniczyć aby trądzik różowaty nie nawracał?

Jest długa lista czynników, które mogą spowodować pojawienie się rumieniowych zmian na twarzy związanych z trądzikiem różowatym. W miarę możliwości należy je ograniczać, aby problem często nie nawracał. Osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny zrezygnować z alkoholu, papierosów czy unikać sytuacji stresowych. Ważna jest również zmiana diety na zbilansowaną oraz unikanie ekspozycji na słońce. W codziennej diecie powinny znaleźć się brokuły, marchew, pomarańcze, czy też fasola.

Odpowiednia pielęgnacja i leczenie skóry z trądzikiem różowatym

Niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym. Bardzo ważne jest właściwe oczyszczanie twarzy i demakijaż. Leczenie jest miejscowe i ogólne. Używa się preparatów z metronizolem, kwasem azelainowym oraz antybiotykami. Jeżeli chodzi o te ostatnie to sprawdzają się makrolity oraz tetracyklina. W leczeniu ogólnym stosuje się z kolei erytromycynę klarytomycynę, czy też azytromycynę. W pielęgnacji należy używać wszelkie dermokosmetyki do skóry wrażliwej. Trądzik różowaty wymaga stosowania produktów, które w swoim składzie mają substancje zmiękczające i nawilżające. Bardzo ważna jest też skuteczna ochrona przed promieniowaniem UV. Zatem należy dbać, by stosowane kosmetyki posiadały wysokie filtry przeciwsłoneczne, najlepiej SPF 50+. Nie można stosować peelingów na bazie kwasów, bo to może zaognić problem. Należy unikać tarcia i ucisku skóry. Po myciu należy ją przecierać bardzo delikatnie. Kosmetyki w swoim składzie nie powinny mieć alkoholu, parabenów, silnych środków myjących, substancji zapachowych. Dobrze mogą sprawdzić się kosmetyki z ekstraktem z kasztanowca, arniki czy miłorzębu japońskiego. Jeżeli chodzi o makijaż najlepiej stosować kremy BB SPF 50+. Warto stosować żele oczyszczające z jonami wapnia i toniki z wodą termalną.

Jak dbać o skórę z trądzikiem różowatym domowymi sposobami?

Na trądzik różowaty można stosować także wspomagająco domowe sposoby. Sprawdzi się przecieranie skóry olejkiem lawendowym. Należy pamiętać, że bardzo ważne jest picie odpowiedniej ilości wody, czyli przynajmniej 2 litrów dziennie. Można przemywać twarz także naparem ziołowym na bazie rumianku. Na stan cery korzystnie może wpływać także picie zielonej herbaty, jednak należy pamiętać, by nie pić więcej niż jednej filiżanki dziennie. Możesz również wykonać maseczkę z jogurtu naturalnego, a także kurkumy. Po zmieszaniu składników wystarczy nanieść maseczkę na problematyczne miejsca, pozostawić na kilka minut, a następnie spłukać. Można również wykonać maseczkę z płatków owsianych. Wystarczy tylko zmieszać je z wodą i papkę nałożyć na twarz. Nie można również zapomnieć o prozdrowotnych właściwościach aloesu. Miąższ można nakładać na skórę w formie maseczki.

W przebiegu trądziku różowatego należy pamiętać, by unikać spożywania ciężkostrawnych potraw, a także unikać mocnych przypraw. Należy też wyrzucić z jadłospisu wysokoprzetworzone produkty.

Artykuł partnera