Preselekcje do Eurowizji – znamy listę polskich kandydatów!

Już 26 lutego odbędą się preselekcje do największego europejskiego konkursu muzycznego. TVP ujawniło artystów, którzy powalczą o możliwość reprezentowania Polski w Liverpoolu.

preselekcje do eurowizji
Preselekcje do Eurowizji – znamy listę polskich kandydatów! Foto Instagram @badzmyrazem.tvp @marina_official @edytagorniak

Eurowizja 2023 zbliża się wielkimi krokami. Chociaż zazwyczaj konkurs organizowano w kraju zwycięzcy, to z powodu nadal trwającej wojny w Ukrainie tegoroczne wydarzenie przeniesiono do Anglii, a konkretnie do Liverpoolu. 67. Konkurs Piosenki Eurowizji pod hasłem „United by Music”, czyli „Zjednoczeni przez muzykę”, odbędzie się w dniach 9, 11 i 13 maja. W rywalizacji wystąpią reprezentanci z 37 krajów, w tym oczywiście również z Polski. W związku z tym również w naszym kraju zaczynają się przygotowania do majowego wydarzenia. TVP ogłosiło właśnie preselekcje do Eurowizji oraz listę kandydatów, którzy powalczą o miejsce na europejskiej scenie.

Zobacz także: Eurowizja Junior 2022 – znamy wyniki! Jak wypadała Polka?

Preselekcje do Eurowizji

Preselekcje tradycyjnie będą miały formę koncertu „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję”. Odbędzie się on już 26 lutego. Wystąpi na nim 10 kandydatów, na których widzowie będą mieli możliwość głosowania. Wykonawców oceni również jury, którego szefową została Edyta Górniak. Trójka najlepszych przejdzie do drugiej rundy, w której jeszcze raz zaprezentuje się na scenie ze swoimi utworami. Ponowne głosowanie, połączone z ocenami jury, wyłoni polskiego przedstawiciela na Eurowizję.

Kto powalczy o miejsce na Eurowizji?

TVP ogłosiło już 5 kandydatów do reprezentowania Polski na 67. Konkursie Piosenki Eurowizji. Są to Ahlena z piosenką „Booty”, Blanka z utworem „Solo”, Dominik Dudek z propozycją „Be Good”, Felivers z „Never Back Down” oraz Yan Majewski wykonujący kawałek „Champion”.

Jak na razie nie wiadomo, którzy jeszcze artyści pojawią się w preselekcjach. Przez ostatnie tygodnie media spekulowały o tym, że potencjalną kandydatką do reprezentowania Polski może być Marina Łuczenko-Szczęsna. Podobno Telewizji Polskiej zależało bardzo na występie żony bramkarza polskiej reprezentacji w preselekcjach, a Marina miała pracować nawet nad utworem specjalnie pod Eurowizję. Ostatecznie jednak to właśnie sama piosenkarka zrezygnowała z udziału w wydarzeniu.