Próchnica – czy twój pupil ma zdrowsze zęby od ciebie?

W Polsce próchnica stanowi problem dotyczący ponad 90% ludzi. Większość z nas nie dba o codzienne mycie zębów rano i wieczorem, co pozwala na działanie bakterii. Jak ta sytuacja odnosi się do naszych pupili?

O próchnicy możemy mówić, kiedy dochodzi do bakteryjnej fermentacji węglowodanów. Zarazki odpowiedzialne za psucie zębów pracują najefektywniej, gdy posiłki ich gospodarza zawierają dużo węglowodanów – cukrów. Z tego powodu często uważamy, że jedzenie słodyczy przyczynia się do powstawania problemu.

Sytuacja wygląda odwrotnie u psów i kotów, których posiłki bazują na białku, a węglowodany stanowią znikomy procent. Bakterie, które znajdują się w jamie ustnej człowieka mają korzystniejsze warunki bytowe. Stąd zwierzęta są mniej narażone na próchnicę, niż ludzie.

Co chroni zwierzęta przed próchnicą?

Poza małym wpływem diety na brak próchnicy u pupila, znaczący okazuje się poziom pH śliny czworonogów, która spowalnia proces. Amylaza ślinowa to enzym rozkładający cukry. Jego niższa aktywność u zwierząt hamuje rozwój próchnicy. Kolejnym korzystnie wpływającym czynnikiem jest inna niż ludzka flora bakteryjna oraz stożkowy kształt korony zębowej, który usprawnia obmywanie i usuwanie resztek pokarmu z powierzchni zębów zwierząt. Te wszystkie okoliczności skutecznie ograniczają ryzyko wystąpienia próchnicy u domowych czworonogów. Jednak warto kontrolować uzębienie pupila, aby być pewnym, że jest zdrowe.

Objawy próchnicy

Próchnica objawia się niewielkim zmatowieniem i oszronieniem powierzchni zęba. Początkowo zmiana ma białą barwę. Z czasem, gdy bakterie rozkładające szkliwo dotrą do zębiny, zmienia się na ciemną – łatwą do zauważenia. To sygnał, że należy niezwłocznie podjąć leczenie chorego zęba! Kolejnym etapem psucia będzie zajęcie silnie unaczynionej i unerwionej miazgi, co wiąże się z odczuwaniem bólu!

Leczenie zębów kotów i psów

Leczenie uzębienia czworonogich domowników staje się coraz bardziej powszechne. Najpopularniejsza dotąd metoda – ekstrakcja, czyli usunięcie chorego zęba, zostaje zastąpiona innymi technikami. Obecnie ubytki szkliwa wypełnia się uszczelniaczami lub lakierem fluoryzacyjnym.

Bardziej zaawansowaną próchnicę leczy się, stosując plomby zawierające amalgamat i materiały kompozytowe. W innych przypadkach skuteczne okazuje się wykorzystanie metod protetycznych. Zwiększone ryzyko próchnicy mają psy o wadliwym zgryzie. W celu jej zlikwidowania wykonuje się lakowanie powierzchni zębów.

Zapobieganie próchnicy

Warto podawać zwierzakom gryzaki, które mechanicznie czyszczą zęby z zalegającego pokarmu. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy, można też sięgać po suche karmy, które działają antybakteryjnie i wspomagają oczyszczanie płytek zębowych.

Marcelina Bednarska