Mammografia to badanie ratujące życie. Dlatego też nie dziwi, że jest to jedna z najlepiej kontrolowanych przez instytucje państwowe procedur. Program Profilaktyki Raka Piersi, do którego należy wiele placówek w całym kraju, wymaga od realizatorów przejścia audytu raz na dwa lata. Jest to także częstotliwość, z którą kobiety po 40. powinny zgłaszać się na badanie. Niestety, wiele osób wyobraża sobie ogromne kolejki do przychodni i rezygnuje z podjęcia próby dostania się na wizytę. Pacjentki nie zdają sobie sprawy z tego, jak łatwo można się w dzisiejszych czasach umówić na badanie. A zdecydowanie warto, bo w wielu przypadkach jest to kwestia życia i śmierci.
Program Profilaktyki Raka Piersi
Jak powiedziała Anna Siondalska, Dyrektor Regionu Mammografia z LUX MED Diagnostyka, każda placówka biorąca udział w Programie Profilaktyki Raka Piersi musi przejść przez odpowiednią kontrolę sprzętu, a także umiejętności personelu. Dzięki temu w wielu miejscach mammografią zajmują się specjaliści, którzy rocznie opisują tysiące badań. To właśnie te dwa elementy – dobrej jakości urządzenia oraz wykształceni lekarze i technicy – są podstawą w wykonywaniu badań najwyższej klasy.
Mammobusy
Badania można wykonać nie tylko w stacjonarnych ośrodkach. Po Polsce jeżdżą tak zwane „mammobusy”, gdzie również możliwe jest przeprowadzenie procedury. Jak wyjaśnia Anna Siondalska z LUX MED Diagnostyka, jest to spowodowane problemem niedostatecznej edukacji na temat raka piersi, z którą dotarcie we wszystkie zakątki kraju może sprawiać problem. Autobusy zwiększają także dostępność badań profilaktycznych w miejscach, z których dotarcie do najbliższego ośrodka objętego Programem Profilaktyki Raka Piersi jest trudne.
Wygodne badania
Badania w mammobusie przechodzą tak samo rygorystyczne kontrole, co te wykonywane w klinikach czy szpitalach. Podstawową różnicą jest dostępność i wygoda. Wiele kobiet może bowiem zgłosić się na mammografię „z ulicy”, spontanicznie. Wbrew pozorom, tego typu badanie w przenośnych pracowniach cieszy się dużą popularnością także wśród mieszkanek dużych miast, które doceniają prostotę takiego rozwiązania.
Kto powinien zgłosić się na badanie?
Program Profilaktyki Raka Piersi obejmuje wszystkie Polki między 50. a 69. rokiem życia. Każdej z nich przysługuje jedno badanie na dwa lata. Pomimo sporej dostępności i wysokiej jakości mammografii w naszym kraju, jedynie 35% pań korzysta z przysługującej im profilaktycznej procedury. To dużo poniżej średniej europejskiej, wynoszącej około 70%. Jest to szczególnie niepokojące, gdyż wcześnie wykryty guz piersi jest wyleczalny w ponad 95% przypadków. Rokowania te spadają jednak wraz z rozrastającym się nowotworem.