Przepis na zdrowe śniadanie z musli jaglanym

Dobre śniadanie to podstawa każdego naszego dnia i czynnik determinujący to, czy będziemy się dobrze czuć czy zabraknie nam energii. W jaki sposób należy je przygotować, aby było pełnowartościowe?

Przepis na zdrowe śniadanie z musli jaglanym

1. Jak skomponować pełnowartościowe śniadanie?
2. Dlaczego warto jeść płatki jaglane?
3. Płatki jaglane w kuchni – propozycje przygotowania

Jak skomponować pełnowartościowe śniadanie?

Nie bez powodu mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Po całej nocy odpoczynku naszemu organizmowi brakuje paliwa w formie glikogenu, który jest niezbędny do prawidłowej pracy mięśni i możliwości podjęcia większego wysiłku. Aby uzupełnić zapas i jednocześnie dostarczyć wszystkich niezbędnych mikro- i makroelementów w jednym posiłku, dobrze jest stawiać na różnorodność – nie powinniśmy ograniczać się do jednej grupy produktów, a raczej próbować łączyć je ze sobą. Dobrze zbilansowany poranny posiłek powinien zawierać w sobie po trochu białek, zdrowych tłuszczy oraz złożonych węglowodanów i błonnika, dzięki którym poczujemy się nasyceni. Jednym z lepszych źródeł energii są płatki owsiane oraz jaglane, które dodatkowo da się przyrządzić na wiele ciekawych (i szybkich) sposobów.

Dlaczego warto jeść płatki jaglane?

Otręby, płatki jaglane czy owsiane, a także wszelkiego rodzaju naturalne, nie słodzone musli to bardzo dobra baza do przygotowania wartościowego śniadania. Są bogate w błonnik, który daje nam poczucie pełności na dłuższy czas, a także zawierają dobre węglowodany i białko. W stu gramach produktu jest wprawdzie dość dużo kalorii, bo około 350, jednak z drugiej strony wystarczy niewielka ich ilość, aby poczuć się najedzonym. Płatki jaglane posiadają w sobie również witaminy z grupy B, witaminę E, a także cynk, fosfor, miedź, żelazo i magnez, niezbędne naszemu organizmowi do poprawnego funkcjonowania.
Płatki jaglane naturalnie nie posiadają w sobie glutenu, jednak mogą zostać nim zanieczyszczone w procesie produkcyjnym. Z tego względu jeżeli cierpimy na celiakię, powinniśmy wybierać produkt z ikoną przekreślonego kłosa na opakowaniu. Wiele ciekawych rodzajów musli i kombinacji płatków z innymi dodatkami znajdziesz na stronie: https://naturalniezdrowe.pl/21-otreby-i-platki.

Płatki jaglane w kuchni – propozycje przygotowania

Istnieje wiele sposobów na przygotowanie płatków jaglanych czy musli na śniadanie. Do najpopularniejszych zaliczają się między innymi:

  • musli z mlekiem: najprostsza i najszybsza forma posiłku, którą możemy jeść zarówno na ciepło, jak i na zimno;
  • owsianka z musli jaglanym lub płatkami owsianymi, owocami i ziarnami: przygotowujemy płatki na wodzie lub na mleku, a następnie dodajemy do nich świeże owoce: banany, brzoskwinię, nektarynkę, borówki czy truskawki. Jeżeli lubimy jeść ziarna i orzechy, możemy również dodać prażony słonecznik lub płatki migdałów. Przeciętna porcja powinna zawierać 4-5 łyżek stołowych płatków, 1-2 łyżeczki dodatków i około 100-200 gramów świeżych owoców;
  • przekładaniec: przygotowujemy musli lub płatki w ulubiony sposób, a następnie przekładamy warstwa po warstwie z owocami i naturalnym jogurtem. Na wierzchu również możemy położyć kilka orzechów;
  • płatki jaglane lub owsiane z cynamonem: przygotowujemy płatki na mleku, dodajemy surowe lub pieczone jabłko i posypujemy cynamonem.

Jeżeli przygotowujemy płatki owsiane lub jaglane na wodzie, warto dodać do nich odrobinę soli. W ten sposób ich smak stanie się wyraźniejszy i lepszy. Ważne tylko, aby nie przesadzić z jej ilością. Co więcej, jaglankę możemy przygotować również na słono, jeżeli nie bardzo lubimy słodkich śniadań.