Rewolucja w alergologii: testy molekularne

Testy molekularne mogą np. wskazać, czy alergia na mleko występuje wyłącznie po spożyciu świeżego, nieprzetworzonego termicznie mleka, czy też dotyczy mleka w każdej postaci.

Diagnostyka molekularna
Diagnostyka molekularna

Testy skórne vs. testy z krwi

Najpopularniejszą metodą rozpoznania alergii są testy skórne. Są one powszechnie dostępne i bardzo czułe, ale nie zawsze można je wykonać. Przeciwwskazaniem są m.in.: ciąża, choroby skóry czy przyjmowanie leków antyhistaminowych. Ponadto narażają one pacjenta na kontakt z potencjalnie groźnym alergenem. Alternatywą dla testów skórnych są testy serologiczne. Przed ich wykonaniem nie ma konieczności odstawienia leków przeciwalergicznych, można je stosować przy chorobach skóry, u osób starszych, kobiet w ciąży i u dzieci.
W tradycyjnych testach alergicznych wykorzystuje się ekstrakty alergenowe. Ich zastosowanie nie pozwala jednak na wskazanie konkretnych antygenów, na które dany pacjent jest uczulony. Na przykład osoby uczulone na jady owadów często reagują w testach skórnych i serologicznych jednocześnie z jadem pszczoły i osy. Na podstawie testów opartych o ekstrakty alergenowe trudno ustalić, czy chory wymaga odczulania na jeden czy na oba jady. Równie problematyczna bywa diagnostyka alergii na pyłki brzozy za względu na często towarzyszące jej reakcje krzyżowe.

Alergologia XXI wieku – testy molekularne

Przełomem okazały się testy molekularne, zawierające wyłącznie wyselekcjonowane składniki alergenów (komponenty alergenowe), które są odpowiedzialne za występowanie alergii bądź wskazują na reakcje krzyżowe z innymi alergenami. Dzięki temu dają możliwość uzyskania informacji, na które konkretnie białka danego alergenu pacjent jest uczulony, co jest szczególnie ważne przed planowanym odczulaniem, wprowadzaniem diet eliminacyjnych czy monitorowaniem rozwoju tolerancji. Testy molekularne mogą np. wskazać, czy alergia na mleko występuje wyłącznie po spożyciu świeżego, nieprzetworzonego termicznie mleka, czy też dotyczy mleka w każdej postaci. Z kolei informacja o alergii na zawartą w jaju kurzym owoalbuminę jest wskazaniem do wyeliminowania z diety surowego lub nieznacznie podgrzanego jajka, ale również do zachowania ostrożności podczas szczepień (w Polsce owoalbumina jest składnikiem m.in. szczepionki przeciwko grypie).