Rodzinna łazienka – jak powinna wyglądać?

Rodzinna łazienka powinna być wspólnym pomieszczeniem odpowiadającym na indywidualne potrzeby wszystkich domowników. Jak ją zaaranżować?

rodzinna łazienka
Rodzinna łazienka – jak powinna wyglądać?

Duża, rodzinna łazienka jest wyzwaniem. Przed przystąpieniem do inwestycji powinniśmy dobrze przemyśleć swoje potrzeby oraz ustalić budżet. Metr kwadratowy łazienki jest najdroższą powierzchnią w mieszkaniu, dlatego należy rozsądnie wykorzystać możliwości pomieszczenia. Wnętrze musi być funkcjonalne, jednak jak to osiągnąć?

Wykorzystanie potencjału przestrzeni

Przestronna łazienka możliwość zastosowania obszernej, komfortowej wanny. Wybierając ją powinniśmy określić jej pożądany kształt i wielkość. Po dokonaniu wyboru określmy wyprofilowanie jej dna. Jeżeli wielkość pomieszczenia na to pozwala, zaplanujmy w łazience zarówno wannę, jak i kabinę prysznicową. Gdy nie mamy wystarczającej przestrzeni na dwie strefy kąpielowe, alternatywą może być wanna z funkcją prysznica. Poświęćmy również czas na staranny dobór umywalki – odpowiednio dużej i funkcjonalnej. Jeśli przewidujemy tylko jedną, niech będzie długa, nawet do 120 cm, z możliwością zastosowania dwóch baterii, bądź dwukomorowa.

Rodzinna łazienka a wyposażenie

Pomieszczenie, z którego korzysta kilka osób, wymaga od użytkowników żelaznej dyscypliny, dlatego zastosujmy w nim rozwiązania wpływające na swobodę użytkowania. W części WC warto postawić na urządzenia sanitarne podwieszane na stelażach. We wspólnej przestrzeni łatwiej jest utrzymać ład, gdy praktyczne meble zapewniają dużo miejsca do przechowywania. Dlatego optymalnie wykorzystajmy jej powierzchnię – zaplanujmy szafkę nad stelażem, zabudujmy wnęki, zwłaszcza we wnętrzu o nieregularnym kształcie. Warto, by szafka pod umywalkę była podwieszana, wygląda wówczas lżej i nowocześniej. Zadbajmy również o zamknięte szafki i pojemne szuflady – im ich więcej, tym lepiej.

Wyszukane detale

W dużej łazience można pokusić się o zastosowanie ciemnych barw z jasnymi dodatkami – armaturą, dekorami, meblami – lub zdecydować się na pastele. Większe pomieszczenia lubią kontrastowe zestawienia i geometryczne wzory. W palecie ciemnych barw nie może zabraknąć butelkowej zieleni i kobaltu, które doskonale komponują się z modnym lastryko. Podłogą z drobinkami kamienia świetnie prezentuje się ze złotem i pudrowym różem. Wśród modnych barw i wzorów znajdziemy również motywy marmuru i patchworku, warto wykorzystać je do podkreślenia podziału dużej łazienki na poszczególne strefy funkcjonalne – wyróżnić je wspomnianym odmiennym kolorem lub ornamentem. Aranżując rodzinną łazienkę, nie pomijajmy istotnych dodatków takich jak wieszaki na ręczniki (w liczbie takiej, by każdy z domowników mógł mieć własny) czy dopasowane do stylu wnętrza akcesoria –  mydelniczki, dozowniki do mydła, kubeczki (najlepiej ceramiczne). By realizacja dużej łazienki zakończyła się sukcesem, warto zadbać o każdy detal.