Seat Alhambra – rodzinny gigant!

Potrzebujesz typowo amerykańskiego vana dla całej rodziny?! Seat Alhambra to model idealny dla Ciebie!

Bezpieczna Podróż
Bezpieczna Podróż

Dokładnie 20 lat temu zaprezentowano pierwszą generację Seata Alhambry. Co za rocznica! W Polsce niestety, tak duże auta nigdy nie cieszyły się zbytnim popytem. Alhabra jednak może to szybko zmienić, nie dość, że jego rozmiar zaskakuje, to I cena sprzyja rodzimemu konsumentowi. My testowaliśmy dość rozbudowaną wersję, czyli tą z ogromnym panoramicznym odsuwanym szklanym dachem i silnikiem 2,0 diesel o mocy 150KM.

Silnik/skrzynia

Silnik to jeden z najpopularniejszych diesli na rynku. Nasza wersja to 150KM przy 3500 obr/min, czyli dość niska. Moment obrotowy to 340Nm dostępne pomiędzy 1750 a 3000obr/min, co przy sprzęgnięciu z manualną skrzynią o sześciu przełożeniach daje dość dobre rezultaty.

Zawieszenie/koła/hamulce

Koła występują tu w rozmiarze 225/40×18 i jest to minimalny rozmiar biorąc pod uwagę masę. Niestety jednak, czuć na nich masę auta. Także hamulce słabna przy ciężarze samochodu. Nam zatrzymanie ze 100km/h zajęło przy próbach na różnych nawierzchniach(różne rodzaje asfaltu) ok 39m. Niestety, jest to mocno słaby wynik. I to przy dobrym zawieszeniu. Zaczynamy martwić się co dzieje się z modelami bez FR.

Ekonomia

I tutaj, jesteśmy zaskoczeni. Wybraliśmy się na kilkuset kilometrową przejażdżkę w parę osób i jadąc zgodnie z przepisami, auto spaliło ok 6,1L/100km. Przy wadze auta (a waży aż 2 tony!!) wynik jest rewelacyjny! Oczywiście, przy jeździe w mieście, wynik jest zdecydowanie mniej satysfakcjonujący, nie mniej jednak – nie jest najgorzej.

Wygląd

Nazwę Alhambra Seat zaczerpnął od nazwy twierdy kalifów mauretańskich w andaluzyjskim regionie Hiszpanii. Dla nas to po prostu, rodzinny minivan z hiszpańskim temperamentem. Z zewnątrz ma zdecydowanie większa dynamikę I ostrzejszy charakter. Jest w stanie zapewnić swoim pasażerom najwyższe standardy bezpieczeństwa. Auto zdobyło pięć gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP. Samochód posiada aż siedem poduszek powietrznych!

Jeśli chodzi o pojemność, zmieści się prawie wszystko: rodzina, walizki, rowery I inne potrzebne sprzęty. Wnętrze auta jest też bardzo przyjemne, zaprojektowane tak, aby każdy członek rodziny czuł się na swoim miejscu. Niestety, jak to przy vanach bywa, nie jest to samochód na miejskie zakupy. Parkowanie sprawia dużo problemów, nawet wyćwiczonemu kierowcy. Na szczęście projektant zamontował przesuwane drzwi, więc nie musimy martwić się o wychodzenie przy małej przestrzeni.