Skąd się biorą przebarwienia na twarzy?

Skąd się biorą przebarwienia na twarzy?Przebarwienia na twarzy, nieregularne plamy czy blizny stanowią problem przede wszystkim natury estetycznej, który nie zawsze można zamaskować makijażem.

Skąd się biorą przebarwienia na twarzy?

Zmiany na skórze mogą pojawić się w każdym wieku i pod wpływem wielu czynników, a najczęściej dokuczają osobom o cerze wrażliwej i naczynkowej.

Przebarwienia na twarzy – różne oblicza

Przebarwienia na twarzy to efekt nieregularnego nagromadzenia się melanocytów znajdujących się w komórkach warstwy podstawnej naskórka, których zadaniem jest produkcja i uwalnianie melaniny, naturalnego barwnika odpowiadającego za pigmentację skóry. Zmiana kolorytu objawiająca się w postaci wykwitów o rdzawym, rudym odcieniu, jak piegi stanowi zupełnie fizjologiczne zjawisko, które nie powinno stwarzać powodu do niepokoju. Tego typu plamy mają podłoże genetyczne i wykazują tendencję do nasilania swojej widoczności podczas ekspozycji ciała na promienie słoneczne UV. Natomiast przebarwienia na twarzy dynamicznie zmieniające swój wygląd i rozmiary, które ponadto stają się przyczyną dodatkowych dolegliwości, jak świąd, pieczenie czy sączenie, mogą być efektem przewlekłej choroby lub stanowić objaw ostrej reakcji alergicznej na leki, składniki pokarmowe oraz kosmetyki. Nieestetyczne skazy widoczne w okolicach szyi i oczu oraz na policzkach i czole to również częsty problem osób zmagających się z trądzikiem młodzieńczym, które zaniechały specjalistycznego leczenia dermatologicznego bądź poddawały się niewłaściwym zabiegom higieniczno – pielęgnacyjnym, jak wyciskanie i zdrapywanie krostek czy powstałych po nich strupów. Przebarwienia na twarzy mogą być również wynikiem dynamicznych zmian hormonalnych. związanych przede wszystkim z antykoncepcją, dojrzewaniem płciowym, menopauzą i ciążą. Problem może pojawić się też na skutek miejscowego wynaczynienia drobnych, biegnących powierzchniowo arterii oraz niewłaściwej pielęgnacji skóry twarzy.

Sposoby na przebarwienia

Przebarwienia na twarzy to zjawisko o szerokiej etiologii. Wiele ze zmian można skutecznie usunąć, poddając się zabiegom w gabinecie dermatologicznym lub kosmetycznym, po których nawet trwałe czerwone plamy na twarzy staną się mniej widoczne. W rozjaśnianiu nieestetycznych plam niezbędne są również dermokosmetyki – produkty stworzone z myślą o wrażliwej, zmęczonej i wymagającej skórze. Hipoalergiczne wyroby apteczne zawierają naturalne lipidy i oleje roślinne, jak masło Shea, aloes i zielona herbata. Dermokosmetyki bogate w witaminę E i A, przyspieszają procesy regeneracji i jednocześnie opóźniają procesy starzenia się skóry. Działają łagodnie, nie wysuszają, a przy tym są bezpieczne w stosowaniu. Walcząc z przebarwieniami na twarzy, warto również ograniczyć wystawienie ciała bezpośrednio na słońce, stosować kremy z filtrem oraz diagnozować niepokojące znamiona.