Specyficzne problemy żywieniowe osób starszych.

Przejście na rentę lub emeryturę powoduje zmniejszenie aktywności życiowej, co powinno za sobą pociągnąć mniejsze spożycie kalorii, ale nie witamin i składników mineralnych.

Przejście na rentę lub emeryturę powoduje zmniejszenie aktywności życiowej, co powinno za sobą pociągnąć mniejsze spożycie kalorii, ale nie witamin i składników mineralnych. W Polsce jednym z problemów żywieniowych osób starszych jest nadmierne spożywanie energii z tłuszczów i węglowodanów, natomiast niskie witamin i składników mineralnych.

Często obserwuje się nadmierne spożycie mięsa i jego przetworów, a zmniejszone spożycie ryb, pieczywa, ziemniaków, warzyw i owoców, przetworów mlecznych. Taki sposób odżywiania może prowadzić do takich chorób jak: miażdżyca, otyłość, cukrzyca, osteoporoza, zaparcia, nadciśnienie, choroba wieńcowa, próchnica zębów. Nadmierne spożywanie słodyczy może prowadzić do nadciśnienia, niedoborów składników odżywczych, próchnicy. Niedostateczna konsumpcja warzyw i owoców, zwłaszcza surowych powoduje niedobór składników mineralnych i witamin, może przyczynić się do zaparć, hemoroidów, zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej czy raka jelit. Nieprawidłowemu odżywianiu się sprzyja samotność i związane z nią depresje.

Mało dbamy o to co jadamy, niechętnie przygotowujemy posiłki dla samych siebie. Trudności w poruszaniu się sprawiają nam problemy z dokonywaniem zakupów. Niedostateczne zasoby finansowe nie pozwalają na kupowanie wielu, choć cennych to jednak drogich, produktów, a duże opakowania produktów spożywczych są często dla nas nieekonomiczne. W związku z wieloma schorzeniami więcej pieniędzy wydajemy na leki. Zażywanie zbyt wielu leków upośledza pracę przewodu pokarmowego oraz zmniejsza przyswajanie witamin i składników mineralnych z pożywienia.
Mgr inż. Urszula Grochowska
Dietetyczka