Sposoby na łojotokowe zapalenie skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy, w skrócie ŁZS, jest chorobą zapalną, która często nawraca nawet po zaleczeniu objawów. Polega na nadmiernym złuszczaniu się naskórka, z towarzyszącym temu świądem. Na głowie tworzą się charakterystyczne, tłuste łuski. Jak zapobiegać ŁZS? Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów i skóry głowy, by pozbyć się tego schorzenia?

Łojotokowe zapalenie głowy. Foto Engin_Akyurt/pixabay

Jakie są przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy?

Podobnie jak w przypadku łupieżu tłustego za łojotokowe zapalenie skóry głowy odpowiada nieprawidłowy proces złuszczania się naskórka oraz nadmierna produkcja sebum. Towarzyszą temu stany zapalne. Zwykle głowa mocno swędzi. Mogą pojawiać się zmiany o charakterze rumieniowym i kolistym kształcie. Objawy nasilają się wraz z takimi czynnikami, jak:

  • silny stres,
  • wzmożona aktywność gruczołów łojowych, na przykład w okresie letnim,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zmęczenie,
  • niewłaściwa dieta,
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy i włosów.

Dyskusyjną rolę w rozwoju choroby odgrywają grzyby z rodzaju drożdżaków Malassezia. Dziś nie traktuje się ich jako winowajców choroby, ale wskazuje na zależność pomiędzy kolonizacją drożdżaków a nasileniem stanów zapalnych.

Czy łojotokowe zapalenie skóry głowy można wyleczyć?

Należy nastawić się na długie leczenie. Ponieważ choroba ma charakter nawrotowy, leczenie jest procesem przewlekłym i nie ma jednego leku, który pozwoliłby całkiem uporać się z chorobą. Łojotokowe zapalenie skóry głowy należy rozpocząć od dobrania odpowiednich dermokosmetyków. Pomocna jest też zmiana diety i suplementowanie kwasami omega, witaminami z grupy B, selenem i cynkiem.

Jakie składniki szamponów i kuracji działają na ŁZS?

Składniki powinny działać keratolitycznie, czyli zmiękczać naskórek i delikatnie go złuszczać. Świetnie działają na przykład mocznik, kwas azelainowy i kwas salicylowy. Szampony i kuracje powinny zawierać również składniki przeciwgrzybiczne, takie jak pirokton olaminy oraz nawilżające, na przykład glicerynę. Bardzo ważna jest regeneracja i dostarczenie skórze składników odbudowujących barierę hydrolipidową. Produkty powinny być natomiast wolne od agresywnych środków spieniających czy substancji zapachowych, które mogłoby nasilać stany zapalne.

Dobre szampony przeciwłupieżowe

Wybieraj szampony ze składnikami przeciwgrzybicznymi. Po spienieniu zostaw je na skórze głowy 5 minut, a gdy zależy Ci na mocniejszym działaniu oczyszczającym na 10 minut – taki zabieg wystarczy wykonać raz na kilka dni. Jednym z najskuteczniejszych składników jest cyklopiroksolamina w stężeniu 1% – szampon z jej zawartością stosuj przez co najmniej miesiąc, z częstotliwością 2-3 razy w tygodniu.

Ampułki i kuracje na łojotokowe zapalenie skóry głowy

W ciężkich przypadkach możesz zastosować ampułki z cyklopiroksolaminą lub ampułki z dziegciem. Lekarz może też zlecić zastosowanie glikokortykosteroidów. Terapia jednak nie powinna trwać więcej niż 4 tygodnie i zawsze powinna być przeprowadzana pod kontrolą dermatologa. W przypadku zauważenia u siebie nadmiernego łojotoku, łuszczenia się skóry głowy lub jakiejkolwiek formy łupieżu, lepiej nie czekać, lecz od razu zgłosić się do dermatologa lub trychologa – specjalisty od kondycji włosów i skóry głowy.

Artykuł partnera