Sprzedaż w sieci a działalność gospodarcza

Od czasu do czasu sprzedajesz niepotrzebne rzeczy w sieci? Zastanawiasz się, czy i kiedy będziesz musiała założyć działalność gospodarczą? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o sprzedaży w internecie.

Teen girl sitting with a laptop
Sprzedaż w sieci a działalność gospodarcza

Z pewnością ta scena jest ci znajoma – robisz porządki w mieszkaniu i dzielisz przedmioty na te, które będziesz jeszcze używać i na te niepotrzebne. Co zrobić z tymi drugimi? Jeżeli są w dobrym stanie, możesz je zbyć. Dziś sprawa jest prosta – w sieci działa wiele platform, za pośrednictwem których możesz sprzedawać. Przykładem jest Allegro. Nie brakuje tam użytkowników oferujących różne produkty.

Co w sytuacji, gdy zamierzasz otworzyć sklep internetowy? Czy wówczas musisz koniecznie założyć działalność gospodarczą? Mimo że rynek e-commerce (czytaj: poznaj tajniki e-biznesu) jak rozwija się niezwykle dynamicznie, wiele osób wciąż ma wątpliwości. Jeżeli chcesz działać zgodnie z literą prawa i czuć się bezpiecznie, to musisz zdobyć minimum wiedzy w tym zakresie.

Co w przepisach?

Po pierwsze musisz wiedzieć, co ustawodawca rozumie jako prowadzenie działalności gospodarczej. Art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej brzmi tak: „Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”.

Jeżeli zamierzasz sprzedawać w sieci w sposób:

  •     ciągły – czyli cyklicznie, przez pewien dłuższy czas,
  •     zorganizowany – podejmując działania mające na celu np. promocję twojego sklepu,
  •     osiągając przy tym zysk – czyli nabywając poszczególne produkty taniej, by później móc je drożej sprzedać

to będziesz zobowiązana założyć działalność gospodarczą. Założenie konta na jednej z platform sprzedażowych czy sklepu internetowego bez rejestracji działalności gospodarczej to bardzo ryzykowny pomysł. Możesz, co prawda, osiągać dzięki temu wyższe zyski (wszak wówczas nie płacisz podatków, nie odprowadzasz też składek do ZUS-u), ale gdy urząd skarbowy odkryje twoją działalność, musisz liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

Sporadyczna sprzedaż – o czym pamiętać?

Jeżeli myślisz o sprzedaży posiadanych rzeczy, ale nie chcesz narażać się na odpowiedzialność karną, to powinnaś wiedzieć, że istnieje furtka. O czym mowa? Urząd skarbowy nie zdecyduje się wszcząć przeciwko tobie postępowania, jeżeli sprzedałaś produkty, które posiadałaś dłużej niż przez 6 miesięcy. Aby jednak móc udowodnić, że działałaś legalnie, konieczne będzie zachowanie stosownych dokumentów (np. paragonu, na którym widnieje data zakupu produktu).

Z pewnością nie raz zdarzyło się tak, że otrzymałaś prezent, który okazał się nietrafiony. Być może sama nabyłaś np. buty czy spodnie, po czym stwierdziłaś, że nie będziesz ich nosił. Czy w takiej sytuacji możesz sprzedać produkty bez narażania się na odpowiedzialność karną? Okazuje się, że tak. Sporadyczna sprzedaż nie jest traktowana jako działalność gospodarcza. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji jesteś zobowiązana odprowadzić podatek do urzędu skarbowego. Powinnaś również uwzględnić ten dochód w rozliczeniu rocznym. Wszystko dlatego, że fiskus wymaga, aby podatnicy wykazywali każdy dochód, niezależnie od źródła jego pochodzenia – radzi ekspert portalu praca-tychy.info.

Gdy pojawiają się wątpliwości…

Przy handlu internetowym nasuwa się wiele pytań i wątpliwości. Co wówczas, gdy wystawiasz na sprzedaż kilka takich samych produktów w tym samym czasie, bo np. nabyłaś je po atrakcyjnej cenie i chcesz zarobić? Zasadniczo powinnaś założyć działalność gospodarczą. A jeżeli zrezygnujesz z zarobku? Jeżeli masz wątpliwości, a nie chcesz narażać się na odpowiedzialność karną, powinnaś zasięgnąć opinii specjalistów. Zorientowany w zagadnieniu radca prawny czy księgowa z pewnością odpowiedzą na twoje pytania.