Suplementy diety? Kiedy i czy warto po nie sięgać?

Nie samą dietą człowiek żyje! I choćby każdy z nas odżywiał się jak najlepiej, są sytuacje, w których nasz organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci suplementów. Czym są suplementy diety i kiedy po nie sięgać?

Suplementy diety? Kiedy i czy warto po nie sięgać?

Suplementy diety to środki spożywcze, które są skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych i innych substancji odżywczych. Mają uzupełnić naszą codzienną dietę. Wiele osób zażywa ich profilaktycznie, jednak są sytuacje oraz potrzeby, w których powinien brać je każdy.

Zdrowe oczy jak się patrzy

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów – pracuje niemal nieustannie, więc oczy mają prawo odczuwać czasem przemęczenie. Jego skutkiem jest nie tylko fizyczne zmęczenie tkanek, ale również wyczerpanie pewnych cennych witamin czy minerałów. Ich brak odczuwać możemy poprzez np. uczucie suchego oka, nieostre widzenie czy podpuchnięte powieki. Na szczęście możemy temu zapobiec poprzez branie naturalnych suplementów diety, takich jak kwas omega-3, który zapobiega starzeniu się siatkówki, czy luteiny – naturalnego barwnika plamki żółtej oka.
Do prawidłowego działania wzroku niezbędne są także witaminy C, E oraz A i B2, które umożliwiają prawidłowe widzenie. Jeśli chodzi o dietę, składniki te (z wyjątkiem kwasu omega 3, który jest w olejach i mięsie ryb) można znaleźć m.in. w owocach kiwi, marchwi, kapuście czy innych produktach pochodzenia naturalnego.

Zmęczenie i skurcze mięśni – niedobór magnezu

Duża część z nas pracuje dość długo, co sprawia, że możemy często czuć zmęczenie czy osłabienie. Cierpią na tym również kości. Patrząc na to z punktu widzenia fizjologii, przyczyna jest ta sama – niedobór magnezu. Magnez jest organizmowi potrzebny do poprawnego funkcjonowania układu nerwowego, w tym mięśni, serca i mózgu.
Szybki tryb życia, nieodpowiednia dieta bogata w kofeinę oraz stres to główne czynniki wypłukujące magnez z organizmu i w efekcie mogą powodować rozdrażnienie, nerwowość, kołatanie serca, zmęczenie, a przede wszystkim bóle i często skurcze mięśni. Dlatego poziom magnezu najlepiej uzupełniać na bieżąco poprzez stosowanie magnezu z witaminą B6 (która poprawia jego wchłanialność), a także jedząc na surowo warzywa i owoce, jednocześnie ograniczając spożycie kawy, alkoholu i tłuszczów.

Zdrowe kości i stawy

Zdrowe mięśnie to nie wszystko – by czuć się w pełni sił fizycznych, potrzebujemy także mocnych i zdrowych stawów oraz kości. Jeśli odczuwamy zmęczenie lub inne dolegliwości stawowo-kostne, może to być dowodem na niedobory pewnym witamin i minerałów w naszym organizmie. Co najbardziej lubią stawy i kości? Przede wszystkim wapń, magnez i witaminę D – niski odczyt tych składników może prowadzić np. do osteoporozy.
Warto wiedzieć, że ok. 99 procent wapnia magazynuje się w naszych kościach, natomiast magnez jest aktywatorem wielu enzymów ważnych dla równowagi mięśniowej organizmu. Poza tym do odpowiedniego metabolizmu kości potrzebne są też pierwiastki śladowe, takie jak miedź, mangan, bor czy cynk. Wszystkie odnaleźć można w ogólnodostępnych aptecznych suplementach diety czy produktach popularnych producentów, np. Doppelherz: doppelherz.pl/.

Suplementy niezbędne w ciąży

Ciąża jest niewątpliwie pięknym doświadczeniem, ale dla organizmu to bardzo trudna przeprawa. Płód do pełnego rozwoju w najważniejszych dla siebie etapach wymaga mnóstwa witamin i minerałów, które czerpie… z organizmu matki. Właśnie dlatego niektórych z nich może zacząć brakować. Witaminy, które są istotne dla zdrowia przyszłych mam i ich dzieci, to m.in. witamina C, D oraz E. Oczywiście należy pamiętać o kwasie foliowym.
Jeśli chodzi o składniki mineralne, niezwykle przydatne okazują się: żelazo, wapń, fosfor czy białko, które znajdziemy w produktach zbożowych, nabiale czy mięsach. Jednak kolejnym źródłem witamin i minerałów będą suplementy, produkty przygotowywane i dostępne na aptecznych półkach. Jeśli nie wiesz, co dokładnie stosować, nie ryzykuj. Poradź się farmaceuty w aptece – na pewno doradzi najlepsze dla ciebie suplementy diety.

Artykuł sponsorowany