Swędząca skóra głowy. Jaką może mieć przyczynę i jak o nią zadbać?

Jakie są przyczyny swędzącej skóry głowy i jak zadbać o fryzurę, aby wyeliminować uporczywy problem? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Swędząca skóra głowy. Jaką może mieć przyczynę i jak o nią zadbać?

Swędząca skóra głowy – objawy i przyczyny

Swędząca skóra głowy to problem, która dotyka wiele osób. Uporczywemu uczuciu świądu, często towarzyszy podrażnienie skóry skalpu, łupież, a nawet osłabienie i wypadanie włosów. Widoczny stan zapalny może mieć różne przyczyny.

Jedną z nich jest suchość skóry głowy spowodowany brakiem odpowiedniego nawilżenia lub stosowaniem niewłaściwych praktyk pielęgnacyjnych jak używanie szamponu na bazie mocnych detergentów lub mycie włosów zbyt ciepłą wodą. Przesuszenie skóry głowy może powodować niezdrowa dieta.

Innym źródłem problemu może być nadmierna produkcja sebum, czyli naturalnego oleju wytwarzanego w gruczołach łojowych skóry. Jeśli jest go zbyt dużo, zatyka pory skóry i sprzyja powstawaniu łupieżu. Łupież może być także wynikiem infekcji grzybiczych lub dermatologicznych schorzeń skóry, co warto skonsultować z lekarzem.

Skóra głowy może także reagować swędzeniem na przewlekły stres. Uczucie świądu towarzyszy także wielu chorobom autoimmunologicznym jak łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry oraz może być oznaką zaburzeń hormonalnych.

Jak zadbać o swędzącą skórę głowy?

Jedno jest pewne. Swędzenia skóry głowy nie należy ignorować. Pierwszym krokiem jest ustalenie przyczyny problemu oraz wyeliminowanie czynnika, który powoduje podrażnienie. Jeśli swędzenie wynika z niewłaściwej pielęgnacji, użycia uczulających kosmetyków lub niewystarczającej higieny, problem można szybko wyeliminować, stosując domowe sposoby.

Pierwszym krokiem jest właściwa pielęgnacja, która zapewni skórze nawilżenie oraz oczyści i wzmocni mieszki włosowe. Do tego celu zastosuj szampon na swędzącą skórę głowy. Jaki produkt najlepiej wybrać? W codziennej pielęgnacji zastosuj kosmetyk neutralnym pH, który nie spowoduje dalszych podrażnień. Warto postawić na produkt z łagodną formułą myjącą. Do tego zastosuj peeling enzymatyczny, który pozwoli Ci dogłębnie oczyścić skórę i polepszyć krążenie cebulek włosowych.

Przy myciu głowy używaj letniej wody, tak aby dokładnie spłukać kosmetyki i zanieczyszczenia, a równocześnie nie podrażnić skóry skalpu. Jeśli chcesz uspokoić skórę głowy, możesz uzupełniająco stosować okłady z aloesu oraz roztwory antybakteryjne na bazie octu jabłkowego lub olejku z drzewa herbacianego.

Aby poprawić kondycję skóry głowy, zadziałaj na nią także od wewnątrz. Ważnym elementem dbania o skórę, także skalpu, jest dieta i odpowiednie nawodnienie. Wprowadź do codziennej diety produkty bogate w witaminy i minerały jak warzywa i owoce. Zadbaj o obecność witamin A, C i E i cynku, które mają duże znaczenie dla zdrowia skóry. Unikaj spożywania niezdrowych tłuszczów, cukrów i przetworzonej żywności. Pij także przynajmniej 2 litry wody dziennie.

Jeśli mimo wprowadzonych zmian, skóra głowy nadal swędzi lub towarzyszą temu inne objawy jak wypadanie włosów, łuszczenie skóry głowy lub zaczerwienie, skontaktuj się z dermatologiem i ustal z nim dalsze leczenie.

Artykuł partnera