Pielęgnacja włosów to dla wielu z nas przyjemny rytuał. Producenci kosmetyków kuszą kolejnymi kosmetykami, które maja przynieść coraz lepsze, widoczne efekty. Jednym z nich jest szampon w kostce, który kiedyś był produktem tylko dla wtajemniczonych. Dziś w ofercie ma go coraz więcej znanych marek. Z pewnością zainteresuje fanki produktów naturalnych i ekologicznych. Jakie ma zalety?
Rezygnacja z plastiku
Coraz częściej pochylamy się nad ekologią, chcemy żyć w zgodzie z naturą i dbać o środowisko. Jednym ze sposobów na to jest ograniczanie produkcji odpadów w gospodarstwie domowym. Z tego powodu na rynku pojawiają się zamienniki plastikowych opakowań zrobione ze szkła, biopolimerów czy papieru. Szampon w kostce przebojem wdarł się do naszych łazienek. Dzięki kartonowemu pudełku możemy na dobre zrezygnować z plastikowych butelek.
Zalety produktu
Niewątpliwie plusem tego kosmetyku są niewielkie rozmiary. O wiele łatwiej będzie przechowywać kostkę w pudełku czy mydelniczce niż dużą butelkę z tradycyjnym szamponem. Działanie tych dwóch produktów różni się niewiele, w skład obu wchodzą oleje, masła, olejki eteryczne i składniki myjące. W płynnej formule stosuje się silniejsze detergenty, SLS i SLES, które mogą powodować więcej podrażnień skóry. Kostki szamponowe najczęściej zawierają natomiast Sodium Cocoyl Isethionate lub Sodium Coco Sulfate – zdecydowanie łagodniejsze substancje myjące. Kosmetyk w stałej formie jest również bardziej wydajny, ważący 55g wystarczy na około 50 użyć. Co zainteresuje wegan, produkt nie jest testowany na zwierzętach i nie zawiera substancji odzwierzęcych oraz jest w 100% biodegradowalny. Jego wadą z pewnością jest mała różnorodność. Na rynku do wyboru jest mniej rodzajów szamponów w kostce niż tych tradycyjnych. Jednak ekologiczny trend wciąż się utrzymuje, dlatego niewykluczone, że producenci wprowadzą więcej wariantów produktu.
Jak stosować?
Początkowo aplikacja szamponu w kostce może wydawać się trudniejsza, jednak po kilku myciach z łatwością wejdzie nam w krew. Istnieją dwie polecane metody nakładania produktu. Pierwszy mówi, by zamoczyć kostkę i spienić ją w dłoniach. Drugim sposobem kosmetyk spieniamy poprzez wrzucenie kostki do pojemnika z wodą i wstrząsanie nim. Następnie uzyskaną pianą delikatnie masujemy skalp, a potem zmywamy letnią wodą. Nie powinno się pocierać kostką bezpośrednio o głowę, ponieważ można spowodować podrażnienie skóry lub uszkodzenie włosów.
Justyna Grochowska