Szczepionka chroniąca przed rakiem szyjki macicy

szczepionka chroniaca przed rakiemW Centrum Medycznym LIM zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej jest już dostępna szczepionka chroniąca przed rakiem szyjki macicy. W Polsce na tę chorobę zapada ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego co roku ok. 2 tys. umiera. Na świecie jest to drugi, najczęściej dotykający kobiety rak i druga – co do częstości – przyczyna zgonów kobiet z powodu nowotworu.

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest dość powszechny. Istnieje ponad 100 jego typów, z których większość jest nieszkodliwa. Jednak aż 30 typów HPV jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn. Większość aktywnych seksualnie dorosłych osób w pewnym momencie życia zostaje zakażona wirusem HPV.
Najczęściej dochodzi u nich do zakażenia w wieku 18-28 lat. Większość zakażeń przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie w ciągu roku lub dwóch lat dzięki odpowiedzi immunologicznej organizmu.
– Szczepionka pomoże zapobiegać występowaniu raka szyjki macicy w kolejnych pokoleniach kobiet. Medycyna  zaczyna wygrywać walkę z tą straszną chorobą. Centrum Medyczne LIM wychodzi naprzeciw skutecznym metodom leczenia i chcemy zapewnić naszym pacjentom możliwość takiego szczepienia – mówi Grażyna Dulny, Specjalista ds. Zakażeń i Epidemiologii z Centrum Medycznego LIM.
Szczepionka chroni przed zakażeniem najgroźniejszymi i najczęściej występującymi typami wirusa HPV: 6, 11, 16 i 18. Szczepionka zapobiega rozwojowi raka szyjki macicy, oraz zmianom przedrukowym szyjki macicy jak również stanom przedrakowym sromu Szczepionka zapobiega również powstawaniu brodawek płciowych powodowanych zakażeniem tymi wirusami HPV. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej szczepienie
zaleca się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom w wieku od 9 do 15 lat oraz kobietom w wieku od 16 do 26 lat. W przypadku chłopców szczepienie zapobiega zakażeniom wirusem HPV i powstawaniu brodawek płciowych.

Thursday, 11 January 2007