„The Murder Book” Joakim Palmkvist, Therese Tang

Rewelacyjnie napisana, wciągająca książka, której wyjątkowość potęguje fakt, że zawarte w niej wydarzenia naprawdę miały miejsce.

„The Murder Book” Joakim Palmkvist, Therese Tang

Konflikt, który niszczy kolejne pokolenia. Multimilioner, który przepada bez wieści. Zakazana miłość, która prowadzi do katastrofy. Kobieta, która postanawia odkryć prawdę. 31 sierpnia 2012 roku znika bez śladu szwedzki milioner Goran Lundblad. Policję zawiadamia jego córka Sara, która wkrótce znajduje się w kręgu podejrzanych. Śledztwo tkwi jednak w martwym punkcie i po dwóch latach sprawa nadal nie zostaje wyjaśniona.

Wtedy do akcji wkracza Therese Tang, zwyczajna kobieta, matka, szefowa organizacji Missing People. To ona dostrzeże to, co pominęli profesjonaliści, i odkryje prawdę.

Kto zamordował i dlaczego? Z jakiego powodu rodzina zgłosiła zaginięcie dopiero po kilku tygodniach? Kto wysyłał anonimy obciążające dzierżawców rolnych? I jak to się stało, że cała prawda wyszła na jaw dopiero po dwóch latach, i to nie za sprawą policji, a samozwańczej detektyw.

Ta książka wpisuje się w nurt zapoczątkowanego przez Trumana Capote gatunku true crime i od dnia publikacji zbiera świetne recenzje w Szwecji. Jest tam mowa o niespełnionej miłości, chciwości i wielkich pieniądzach, rodzinnym sporze, który trwał od pokoleń, nieustępliwej, zwykłej obywatelce, która chciała za wszelką cenę rozwikłać zagadkę, no i oczywiście okrutnym morderstwie. To wspólne dzieło uznanego dziennikarza śledczego Joakima Plamkvista i bohaterki tej historii, Theresy Tang, rzeczniczki lokalnego biura zaginionych w mieście Kalmar – kobiety, która rozwikłała zagadkę zbrodni, z którą nie potrafiła poradzić sobie policja. W 2014, dwa lata po zgłoszeniu zaginięcia Görana Lundblada, bogatego, szwedzkiego właściciela ziemskiego, którego majątek wyceniano w momencie zniknięcia na 5 mln euro, jego zwłoki zostają odnalezione na polu niedaleko należącej do niego posiadłości na
południu Szwecji. Tropy prowadzą do ludzi z jego najbliższego otoczenia, ujawniając wieloletnie rodzinne spory, konflikty z sąsiadami i walki o przejęcie ziemi.

Joakim Palmkvist – jeden z najlepszych szwedzkich dziennikarzy śledczych, znany ze swojej bezinteresowności i obiektywizmu zarówno wśród przestępców, jak i obrońców prawa. Ubrany w kamizelkę kuloodporną spotykał się z najgroźniejszymi przestępcami, a publikacja artykułów o działalności mafii zmusiła go do życia pod zmienionym nazwiskiem. „Na tropie mordercy” to jego trzecia książka. Współautorka, Therese Tang – jedyna w Szwecji osoba prywatna, której udało się wyjaśnić zagadkę morderstwa. Matka trójki dzieci, modelka, stylistka, kelnerka, ochroniarka, szefowa oddziału Missing People – w trzydzistoletnim życiorysie zmieściła już więcej, niż przeciętny człowiek robi przez całe życie. Doświadczenie i nieugięta wytrwałość pozwoliły jej przetrwać wiele trudnych i groźnych sytuacji, a umiejętność zdobywania zaufania oraz instynkt, kiedy blefować, pomagają jej znajdywać morderców i ich ofiary.

Wpis znaleziono dzięki:

- Morderstwo

- Reportaż kryminalny

- Szwecja