Trądzik dorosłych. Dlaczego wypryski nie zniknęły z wiekiem?

Mówili: "Wyrośniesz". A jednak coraz więcej osób boryka się z pryszczami i wągrami jeszcze długo po skończeniu okresu dojrzewania.

trądzik dorosłych
Trądzik dorosłych. Dlaczego wypryski nie zniknęły z wiekiem? Foto Sharon McCutcheon/Pixabay

Wielu ludzi trądzik dotyka jedynie w okresie nastoletnim. Kiedy po kilku nieprzyjemnych latach niedoskonałości wreszcie znikają, nikogo to nie dziwi. W końcu pryszcze to przypadłość młodych. Czy na pewno? Z tym stwierdzeniem niezgodne są fakty. Według nich na tzw. „trądzik dorosłych” cierpi spora część społeczeństwa. Wśród kobiet w wieku 20-29 lat ponad połowa nadal zmaga się z wypryskami [1]. Dlaczego część z nas nie wyrasta z trądziku samoistnie?

Trądzik dorosłych

Trądzik dorosłych objawia się zazwyczaj przewlekle. Od swojej „nastoletniej” wersji różni się między innymi przyczyną. Trądzik młodzieńczy, znany też jako trądzik pospolity, powodowany jest podwyższoną produkcją maskulinizujących hormonów, androgenów, która zachodzi podczas okresu dojrzewania u obu płci. U dorosłych za zmiany skórne najczęściej odpowiadają zaburzenia gospodarki hormonalnej. Ludzie pracujący narażeni są także na trądzik zawodowy, powodowany przez specyficzne warunki panujące w miejscu pracy. Jak poradzić sobie z taką dolegliwością?

Podwyższone ryzyko

Na stan naszej skóry, poza gospodarką hormonalną organizmu, wpływ mogą mieć również czynniki zewnętrzne. Szczególnie te czynności i okoliczności, które oddziałują na wytwarzane hormony, mogą drastycznie pogorszyć stan cery. Należą do nich brak snu i chroniczne zmęczenie, stres, nieodpowiednia dieta, która bazuje na niezdrowych tłuszczach i cukrach prostych, a także zanieczyszczenie środowiska. Te ostatnie dotyka przede wszystkim mieszkańców miast, dlatego nierzadko może się zdarzyć, iż przeprowadzka do metropolii jest w stanie negatywnie odbić się na zdrowiu naszej skóry.

Trądzik dorosłych: jak sobie z nim radzić?

Podstawą w leczeniu trądziku będzie odpowiednia pielęgnacja. Wbrew pozorom nie musimy jednak od razu sięgać po mający 10 kroków koreański rytuał. Wystarczy solidna, 3-etapowa rutyna, żeby stanąć na dobrej drodze. Do takiej podstawowej pielęgnacji potrzebne będą żel bądź pianka do mycia twarzy, krem nawilżający oraz krem z SPFem (ten ostatni oczywiście tylko do dziennej aplikacji). Poza tym możemy zdecydować się też na serum ze składnikiem aktywnym, który pomoże w polepszeniu się kondycji skóry. W przypadku trądziku najlepiej sprawdzą się kwas salicylowy, kwas azelainowy bądź retinol. Jeśli nie chcemy inwestować w nie pieniędzy i czasu, możemy pokusić się o krem nawilżający z jedną z tych substancji.

Zobacz też: Wiosenne porządki na twarzy: profesjonalne oczyszczanie cery

Zmiana nawyków

Pomocna będzie także zmiana diety na zdrowszą. Chociaż nie u każdego trądzik jest bezpośrednio związany ze spożywanym pokarmem, to dostarczanie organizmowi pełnowartościowych posiłków poprawi jego ogólną kondycję. Warto też zwrócić uwagę na to, czy wypryski na cerze nie pojawiają się po konkretnym składniku. U wielu osób pryszcze wyskakują np. po mleku, cukrze, tłustym bądź pikantnym jedzeniu. Jeśli zauważymy takie zależności, ograniczenie powodujących trądzik pokarmów może niezwykle pomóc. Poza tym do wycierania twarzy należy używać tylko czystych ręczników. Poszewkę poduszki najlepiej zmieniać dwa razy w tygodniu.

Konsultacja dermatologiczna

Osoby zmagające się z ciężkimi odmianami trądziku bądź takie, dla których inne metody pozbycia się go okazały się nieskuteczne, powinny wybrać się do gabinetu dermatologicznego. Konsultacja u lekarza-specjalisty na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości co do stanu naszej skóry. Dermatolog będzie też w stanie przepisać odpowiednią kurację, która pomoże zwalczyć trądzik dorosłych.

[1]laroche-posay.pl: Trądzik dorosłych dotyka coraz więcej kobiet i mężczyzn