Trzy twarze stylu skandynawskiego

Styl skandynawski zdobywa coraz większą popularność. Pokochaliśmy go za jego prostotę, poszanowanie natury i funkcjonalność.

Scandi dutch_Sofa _Soleado II_, 1529 zł, www.westwing.pl

Naturalne materiały i kolor biały to podstawa aranżacji utrzymanych w północnoeuropejskim duchu. Nie każdy jednak wie, że styl skandynawski ewoluował na przestrzeni lat i obecnie ma wiele obliczy. Inaczej bowiem postrzegają go Szwedzi, inaczej Holendrzy, czym innym jest on dla Norwegów.

Scandi nordic

Tym razem styliści proponują surowszą, bardziej nordycką odmianę scandi. Jeden z ulubionych stylów w polskich domach jest tu bardziej ascetyczny i zdyscyplinowany niż inne jego odsłony. W norweskich pomieszczeniach prym wiodą ekologiczne rozwiązania oraz naturalne światło. Kontrolowany chłód, naturalne meble i dodatki oraz przemyślane wykorzystanie przestrzeni – wszystko to przywołuje na myśl klimat surowego i malowniczego krajobrazu Norwegii.

Scandi dutch

Styl scandi niejedno ma imię, a najlepszym tego dowodem jest jego holenderska odmiana, w której na pierwszy plan wysuwa się zamiłowanie do elementów retro. Holendrzy lubią nowoczesne aranżacje w stylu skandynawskim, ale w ich domach przeszłość miesza się z teraźniejszością. Wiele mebli i dodatków nawiązuje do bogatej tradycji doskonałego duńskiego designu, a całość jest wyważona i harmonijna.

 

Scandi swedish

Styl francuski nie jest zarezerwowany jedynie dla Francji. Zakochał się w nim m.in. szwedzki król Gustaw III, który po swojej wizycie w Wersalu postanowił zaszczepić tamtejszy bogaty i pełen przepychu styl na surowy grunt szwedzki. Tak powstał styl gustawiański będący połączeniem francuskiej finezji z prostotą i opanowaniem skandynawskich aranżacji. Taka stylizacja zachwyca skromnością, przytulnością oraz królewskimi akcentami.