Ubezpieczenie w podróży – co powinieneś wiedzieć?

Polacy coraz częściej wyjeżdżają na wakacje. Jak informuje GUS, liczba rodaków udających się na wczasy wzrosła między 2010 a 2016 rokiem o blisko 54 procent.

Ubezpieczenie w podróży – co powinieneś wiedzieć?

Choć podróżujemy coraz chętniej, często rezygnujemy z zakupu ubezpieczenia turystycznego – winić za to powinniśmy wciąż pokutujące mity na jego temat.

Chociaż z roku na rok świadomość Polaków w temacie polis turystycznych wzrasta, nadal uważamy, że do spędzenia komfortowych i bezpiecznych wakacji nie potrzebujemy ubezpieczenia. Jak twierdzą eksperci, najczęściej wynika to z utartych i błędnych przekonań. Poniżej przedstawiamy pięć popularnych mitów na temat ubezpieczeń turystycznych.

Z wykupionej wycieczki nie mogę zrezygnować bez ponoszenia kosztów

Popularnym mitem jest przeświadczenie, że rezygnacja z wyjazdu wiąże się z utratą pieniędzy, które już wydaliśmy w związku z planowanymi wakacjami. Warto wiedzieć, że w ramach zakupu ubezpieczenia turystycznego możemy wykupić także specjalny pakiet od rezygnacji z wycieczki zorganizowanej przez biuro podróży. Niewielki dodatkowy koszt daje nam bezpieczeństwo i spokój ducha, że w momencie nieprzewidzianej sytuacji życiowej pieniądze za opłacony urlop do nas wrócą. Takim zdarzeniem może być złamanie nogi, grypa żołądkowa czy choroba dziecka.

Dzięki polisie w przypadku nieskorzystania z wyjazdu lub jego skrócenia możemy domagać się zwrotu kosztów. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju ubezpieczenie nie chroni nas w przypadku bankructwa lub odwołania wycieczki przez biuro podróży. Ubezpieczenie OC nie obejmuje ryzyka szkód wyrządzonych przez nasze dzieci. Potocznie nazywane OC jest ubezpieczeniem Odpowiedzialności Cywilnej, które daje realną ochronę w momencie, gdy ubezpieczony zobowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej innej osobie, np. w przypadku nieumyślnego rozbicia szyby w muzeum czy uszkodzenia aparatu fotograficznego innego turysty.

Jeszcze przed zakupem ubezpieczenia OC, zwróćmy uwagę czy obejmuje ono całą naszą rodzinę. Jest to szczególnie istotne w momencie wyrządzenia szkody np. przez małoletnie dzieci. Na szczęście coraz więcej towarzystw oferuje polisy, które ubezpieczają nawet do 20 osób. Warto skorzystać z tej opcji, nawet jeśli na wakacje wyjeżdżamy tylko ze znajomymi – ubezpieczyć możemy także osoby z nami niespokrewnione – podpowiada Martyna Kucicka – Witek, ekspertka Nationale-Nederlanden

Ubezpieczenie nie wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów

Bardzo istotnym elementem każdej polisy turystycznej jest suma ubezpieczenia. Ważne, aby była ona dopasowana do cen usług klinicznych w kraju, do którego jedziemy. Tak zwana suma ubezpieczenia pokrywa koszty związane z hospitalizacją, transportem medycznym oraz leczeniem poza granicami państwa. Dlatego też wybierając polisę turystyczną, koniecznie pamiętajmy, aby sprawdzić jaką sumę ubezpieczenia zawiera. Eksperci radzą, aby w przypadku podróży po Europie kwota ta wynosiła około 200 – 300 tys. zł, a poza naszym kontynentem zaczynała się od 500 tys. zł. Nasza wnikliwość i uważne zapoznanie się z OWU zaowocuje skuteczną opieką w trakcie zagranicznych wakacji.

Jeśli cokolwiek wydarzy się podczas naszej podróży, pamiętajmy, aby jeszcze przed udaniem się do lekarza, skontaktować się z Centrum Alarmowym, którego numer znajduje się na naszej polisie. Konsultant wskaże nam placówkę medyczną, z którą nasz ubezpieczyciel rozlicza się bezgotówkowo. Dzięki temu nie będziemy musieli płacić za zabieg lub konsultacje z własnej kieszeni, a przy tym zbędne będzie gromadzenie rachunków i paragonów potwierdzających skorzystanie z usług (co będzie konieczne bez pośrednictwa Centrum Alarmowego).

Jeżeli nie wrócę z wakacji na czas, moje ubezpieczenie się nie wydłuży

Kolejnym mitem jest przekonanie, że w momencie nieplanowanego wydłużenia naszych wakacji, zostaniemy bez ochrony ubezpieczeniowej. To prawda, że zawierając umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, deklarujemy konkretne daty wyjazdu i powrotu do kraju. To w tym przedziale czasowym jesteśmy chronieni i możemy oczekiwać wsparcia w sytuacjach kryzysowych.

Warto jednak zaznaczyć, że ubezpieczenia turystyczne uwzględniają okoliczności typu: opóźniony lot lub złe warunki pogodowe. W takich momentach polisa przewiduje wydłużenie czasu trwania ochrony. Ważne, aby o zaistniałej sytuacji poinformować ubezpieczyciela jak najszybciej.

Elektronika i sprzęt sportowy nie są objęte ochroną

Elektronika typu laptopy, aparaty fotograficzne czy tablety i telefony zaliczają się do bagażu i są objęte ochroną od kradzieży, ale pod warunkiem, że znajdują się pod naszą opieką lub w specjalnych, zamykanych przechowalniach bagażu. Sprzęt sportowy, również możemy objąć ochroną. Wystarczy jedynie wykupić dodatkowy pakiet sportowy do polisy turystycznej. Dobrze przy tym pamiętać, że zarówno w ubezpieczeniu turystycznym, jak i sportowym spoza ochrony wyłączone są sprzęty wypożyczone i wynajęte.