Według wielu z nas dostosowanie tego pomieszczenia do potrzeb szkraba to kupienie maty antypoślizgowej i kilku zabawek do wanny. Okazuje się, że łazienka bezpieczna dla dziecka i odpowiadająca mu pod innymi względami, to już zupełnie inna historia.
Łazienka dla dzieci musi być bezpieczna
Jest to podstawowe kryterium, którym powinniśmy się kierować podczas urządzania naszego kącika kąpielowego. Bezpieczna łazienka to nie tylko taka, w której dziecko nie wywróci się w wannie lub z łatwością dosięgnie umywalki. Przy urządzaniu tego pomieszczenia powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, aby zabezpieczyć środki chemiczne przed maluchem. Jak to zrobić?
Szafki, do których dostęp ma malec, powinny mieć specjalną blokadę. Uniemożliwi ona dziecku samodzielne otworzenie drzwiczek do schowka na chemię domową, podczas gdy rodzice bez większego problemu będą mogli dotrzeć do potrzebnych rzeczy. Takie blokady są dostępne w wielu punktach, a ich cena nie powinna przekraczać kilkunastu złotych. Bezpieczeństwo to również dbanie o powierzchnię, na której łatwo o wypadek. Stałym elementem w łazience powinien być zatem mop z chłonnym wkładem, który posprząta zawsze, kiedy wylejemy trochę wody podczas kąpieli lub prysznica. Przyda się również wspomniana już na początku mata antypoślizgowa, dzięki której dziecko w wannie nie straci równowagi. Obecnie na rynku dostępne są maty w najróżniejszych kształtach i kolorach, dzięki czemu zabawa w wodzie stanie się jeszcze weselsza.
Jedna z największych obaw rodziców – poparzenie gorącą wodą z kranu. Oczywiście na rynku dostępne są specjalne baterie, które regulują temperaturę, jednak nie każdy chce zastosować takie rozwiązanie w swoim domu. Można jednak kupić zabawną, kolorową nakładkę, która uniemożliwia dziecku dotknięcie gorącego kranu.
Rozmiar ma znaczenie
Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kilkulatek ma zazwyczaj duże problemy podczas korzystania z łazienki. Podstawową przeszkodą dla malucha jest jego wzrost, który uniemożliwia użytkowanie zlewu czy toalety, a nawet dosięgnięcie ręcznika. Oczywiście na rynku jest dostępna ceramika łazienkowa, stworzona specjalnie dla dzieci. Tego typu opcje sprawdzają się jednak zwykle w przedszkolach lub toaletach publicznych. Nie ma potrzeby, aby instalować je w domu.
Można jednak dostosować pomieszczenie do malca bez dużej ingerencji we wnętrze. Jak? Wystarczy kupić specjalny podest z powierzchnią antypoślizgową, aby dziecko mogło bez problemu sięgnąć umywalki. Nie wystarczy zwykły stołeczek, ponieważ nie jest stabilny. Nawet jeśli pilnujecie przez cały czas swojej pociechy, może ono w najmniej oczekiwanym momencie pójść samo do łazienki i wejść bez nadzoru osoby dorosłej na taki stołek – nieszczęście gotowe. Warto zaopatrzyć się również w schodki do wanny, które pozwolą dziecku wejść tam bez większego problemu. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa nadal trzeba mieć swoją pociechę na oku.
Dużą trudność dzieciom sprawia również korzystanie z toalety, jednak i na to są sposoby. Wystarczy dokupić nakładkę (dostępne m.in. w ofercie firmy KOŁO), która poprawi komfort dziecka i sprawi, że maluch pozbędzie się strachu, że wpadnie do muszli klozetowej. Jeśli chodzi o kłopoty wynikające ze wzrostu, warto pomyśleć również o tak prostych detalach, jak choćby wieszaki na ręczniki umieszczone nieco niżej niż dla reszty rodziny.
Zabawki do kąpieli
Prawdopodobnie żadna łazienka u rodziny z dzieckiem nie obędzie się bez zabawek. Na rynku dostępne są różne rozwiązania. Dziecko może wlewać, wylewać, przelewać wodę bez końca. Ciekawą opcją, która pozwoli odprężyć się dziecku w wannie jest system audio specjalnie dostosowany do łazienki. Mieliście trudny dzień i nie chcecie przekazywać negatywnej energii swojemu dziecku, czytając mu bajkę w wannie? Wystarczy, że będziecie obok malucha podczas kąpieli i włączycie mu bajkę w wersji czytanej przez lektora. Łazienka dla dziecka powinna być przede wszystkim miejscem śmiechu, zabawy i nauki czystości – pamiętajmy o tym.