Wenecja pod wodą! Co zagraża włoskim zabytkom?

Wtorkowy wieczór okazał się początkiem koszmaru dla mieszkańców Wenecji. Na miasto napłynęła acqua alta, czyli fala, w tłumaczeniu rozumiana jako „wielki przypływ”.

Wenecja pod wodą! Co zagraża włoskim zabytkom. Foto Unsplash

Powódź osiągnęła poziom około 2 metrów i jest drugą największą w historii miasta – przewyższa ją tylko potop sprzed 53 lat. Na chwilę obecną fala przyczyniła się do śmierci dwóch osób. Pod znakiem zapytania stoi zarówno los mieszkańców Wenecji , jak i dzieł sztuki – miasteczko jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturowych na świecie. Przechowuje bezcenne skarby cywilizacji europejskiej sprzed tysiąca lat.

Sytuacja przedstawia się tragicznie – aż 80% miasta stoi pod wodą. Powódź dotknęła m.in. kaplicę św. Marka, w której zniszczeniu uległy posadzki i grobowce patriarchów. Przed wypompowaniem woda w świątyni sięgała aż 1,2 metra, a szkody są szacowane na większe niż te po spłonięciu Notre Dame we Francji. Sieć okrążyła też fotografia dzieła ulicznego Banksy’ego, które artysta stworzył w maju ubiegłego roku niedaleko Campo Santa Margherita. Mural przedstawia chłopca w kamizelce ratunkowej i pochodnią w prawej dłoni. Jego postawa jest adekwatna do sytuacji – dziecko stoi w wodzie po kolana.

Wenecja pod wodą! Co zagraża włoskim zabytkom. Foto Instagram @crlmion

Chociaż powodzie nachodzą Wenecję stosunkowo często, tym razem sytuacja jest kryzysowa. Prognozy pogody na najbliższe dni nie są korzystne – poziom wody ma ponownie wzrosnąć. Burmistrz i władze kraju są przerażone – nic dziwnego, woda zatopi w kosztach nie samą Wenecję, ale całe państwo.

 

 

Wpis znaleziono dzięki:

- Wenecja

- powódź

- Banksy