Whisky dla kolekcjonera alkoholi – jaką wybrać?

Gdy mowa o dobrych, mocnych alkoholach, na pierwszy plan wysuwa się whisky. Coraz chętniej degustowana w naszym kraju, coraz chętniej kolekcjonowana.

Whisky dla kolekcjonera alkoholi – jaką wybrać?

O jakie rodzaje whisky warto uzupełnić swoją kolekcję alkoholi w domu? Oto whisky z WinnicyLidla.pl, które tym razem urzekły nas najbardziej.

Alkohole mocne – rodzaje whisky

Rodzajów whisky jest wiele, dlatego na początku należy usystematyzować wiedzę na ich temat. Whisky single malt to whisky ze słodu jęczmiennego, produkt jednej destylarni. Whisky blended to z kolei mieszanka, w skład której wchodzą zarówno single malty, jak i destylaty z innych zbóż. Blend pochodzi zazwyczaj z wielu różnych destylarni a jeżeli powstaje w jednej, określany jest mianem single grain.

Whisky czy whiskey?

Podział na whisky single malt i blended stosuje się najczęściej do najsłynniejszej na świecie whisky – szkockiej. Ale whisky produkuje się na całym świecie. Nie każdy kraj rezerwuje sobie określoną nazwę dla swojego produktu, ale praktykuje się to np. w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsza whisky to głównie bourbon, czyli whisky z kukurydzy (co najmniej 51 procent kukurydzy), ale też Tennessee Whiskey (której reprezentantem jest znany Jack Daniel’s). To właśnie Amerykanie stosują zwykle wobec swoich produktów nazwę „whiskey”. Nazwę tę możemy spotkać również w Irlandii.

Warto wiedzieć, że whisky z poszczególnych krajów różnić się może procesem produkcji (suszenie słodu dymem torfowym lub gorącym powietrzem, kilkukrotna destylacja), dojrzewaniem (różne rodzaje beczek) albo używanymi surowcami (jęczmień, kukurydza i inne zboża).

Która whisky jest najlepsza?

Whisky szkocka od zawsze uznawana była za najlepszą na świecie. Dlaczego? Prawdopodobnie ze względu na ściśle określone (i skrupulatnie przestrzegane!) wytyczne Scotch Whisky Regulations. Mówią one o składzie whisky, metodach produkcji, czasie dojrzewania itp. Poza tym produkcja whisky w Szkocji jest bardzo rozpowszechniona, istnieje tam 6 regionów produkcji i aż 8 destylarni. W ostatnich jednak latach na czele list rankingowych zauważyć można whisky z Japonii oraz Indii. Okazuje się, że dobry surowiec, technologia i precyzja produkcji nie jest domeną jedynie Szkotów.

Dlaczego whisky jest drogie?

Tak naprawdę to pytanie dotyczy przede wszystkim whisky single malt, które są wyraźnie droższe od blendów. Dzieje się tak dlatego, że jęczmień będący podstawą do produkcji single maltów to trudne i w związku z tym drogie w uprawie zboże. Single malty destyluje się także droższą metodą alembikową, a nie kolumnową, jak w przypadku blendów. Metoda alembikowa jest doskonalsza, ale dużo mniej wydajna. Single malty są więc wysokiej jakości, ale za jakość tę trzeba sporo zapłacić.

Mocne alkohole – marki whisky, które warto mieć w kolekcji

Alkohole z WinnicyLidla.pl – szkocka Singleton Sunray

Zacznijmy zatem od szkockiej. Przykładem tej whisky jest Singleton Sunray, która zaskoczy Cię… najłagodniejszym charakterem nie tylko spośród wszystkich whisky, ale wręcz wszystkich single maltów Szkocji! Whisky Singleton Sunray to produkt destylarni, która wykorzystuje rzadkie, unikatowe beczki, nadające whisky niepowtarzalny smak. Singleton Sunray dojrzewa w beczkach po bourbonie, dzięki czemu ma miodowy i waniliowy posmak wymieszany z czarną porzeczką i pieczonym jabłkiem. Z czym whisky Singleton Sunray smakuje najlepiej? Wystarczy lód lub plasterek cytryny.

Whisky kolekcjonerska – blend z Japonii

Alkohole mocne do kolekcjonowania powinny mieć wysoką jakość i klasę. Wiemy, że mają je single malty. A whisky blended? Czy produkowaną na znacznie szerszą skalę i ujednoliconą pod względem smaku czy aromatu whisky tego typu warto wprowadzać do kolekcji alkoholi? Tak, ale wybierz mniej oczywisty rodzaj. Proponujemy whisky japońską, np. Kirin Fuji Sanroku, którą produkuje się w najwyżej położonej gorzelni świata – u podnóża góry Fuji. Takie położenie to gwarancja dostępu do cudownie czystej i miękkiej wody górskiej oraz zrównoważonych warunków panujących w magazynach.

Johnnie Walker – rodzaje warte kolekcjonowania

Zaskoczony? Do kolekcji polecamy nawet popularną markę Johnnie Walker. Jednak nie najtańszą Red Label, ale np. 18-letnią whisky Johnnie Walker Aged 18YO albo White Walker by Johnnie Walker, limitowaną edycję whisky inspirowaną serialem Gra o Tron. Pozycja obowiązkowa w kolekcji alkoholi fana tej topowej produkcji.

Alkohole mocne – irlandzka Jameson Makers Series Blender’s Dog

Spośród alkoholi dostępnych w WinnicyLidla.pl wybraliśmy także irlandzką whisky Jameson Makers Series Blender’s Dog. Nazwa tego blendu nawiązuje do narzędzia wykorzystywanego do jego produkcji – niewielkich rozmiarów naczynia na łańcuszku, którym pobiera się próbki z beczek. Twórcy whisky mówią, że to trunek idealnie równoważący słodkie i pikantne elementy z delikatną perfumową wonią. W jego skład wchodzą trzy destylaty z czterech różnych typów beczek.

Alkohole ekskluzywne – single malt Puni Nova

Kolekcja alkoholi z włoską Puni Nova nabiera ekskluzywnego charakteru. I oryginalnego, bo whisky z Włoch to niezbyt często wybierana inwestycja. O opłacalności tejże niech zaświadczy podwójne złoto na San Francisco World Spirits Competition oraz tytuł World’s Best Design na World Whiskies Awards (oba z 2016 roku). Alkohole świata mogą kłaniać się tej whisky!

Kolekcje alkoholi oparte na whisky to pewna inwestycja i gwarancja uznania wśród szanujących się kolekcjonerów alkoholi. Budowanie własnej domowej kolekcji warto rozpocząć właśnie od tego trunku. Co ciekawe, kolekcja whisky nie musi być bardzo kosztowna. Na WinnicaLidla.pl możesz bowiem upolować atrakcyjne promocje alkoholi mocnych, zwłaszcza, gdy od razu wybierzesz kilka butelek. Mamy nadzieję, że będą to nasze propozycje!

Wpis znaleziono dzięki:

- Alkohole ekskluzywne

- Irlandzka Jameson Makers Series Blender’s Dog

- Whisky czy whiskey