Wszystko, co musisz wiedzieć przed zabiegiem usuwania zębów mądrości

Chirurgiczne wyrywanie ósemek budzi strach wielu pacjentów. Często jest to spowodowane niedostateczną wiedzą na temat zabiegu i okresu rekonwalescencji. Oto najważniejsze informacje dotyczące usuwania zębów mądrości.

usuwanie ósemek
Wszystko, co musisz wiedzieć przed zabiegiem usuwania zębów mądrości

Usuwanie ósemek to nie prosta sprawa. Wbrew pozorom i zachęcającej nazwie posiadanie zębów mądrości może przysporzyć sporo problemów. Są to trzonowce, których zazwyczaj należy się pozbyć poprzez wykonanie zabiegu chirurgicznego. Pacjenci zwykle drżą na samą myśl o usuwaniu ósemek, choć w rzeczywistości ich ekstrakcja nie powinna wiązać się z komplikacjami. Pojawiają się one zwykle wtedy, gdy osoba, która przeszła zabieg, nie przestrzega zaleceń lekarskich. Co więc należy robić, by usunięcie zębów mądrości nie niosło za sobą masy bólu i cierpienia? Przedstawiamy najważniejsze informacje o chirurgicznym wyrywaniu ósemek.

Kiedy należy usunąć zęby mądrości?

Mimo że ósemki to zęby trzonowe, nie pomagają człowiekowi w procesie rozgryzania pokarmu. W zasadzie są one całkowicie zbędne, a na dodatek mogą stanowić przyczynę wielu kłopotów stomatologicznych. Właśnie dlatego w większości przypadków należy się ich pozbyć. Mogą one bowiem wyrzynać się w sposób niewłaściwy i przez to stłaczać inne zęby lub ranić policzek od wewnątrz. Istnieje także duże prawdopodobieństwo powstawania stanów zapalnych dziąseł, ponieważ zęby mądrości są położone w jamie ustnej dość głęboko, a przez to dostęp do nich jest ograniczony. Utrudnia to dbanie o prawidłową higienę ósemek, więc nierzadko atakuje je również próchnica. Usunąć należy je również w przypadku konieczności leczenia kanałowego.

Przygotowania do zabiegu

Kiedy dentysta skieruje Cię na chirurgiczne wyrywanie zębów mądrości, nie panikuj. W tym momencie ważne jest, by należycie przygotować się do zabiegu. Jak?
Wykonaj zdjęcie pantomograficzne i zadbaj o pozostałe formalności medyczne, o których z pewnością powie Ci lekarz. Jeśli to możliwe, dobierz odpowiedni termin zabiegu. Najlepiej przeprowadzić go w chłodniejszy dzień (niskie temperatury sprzyjają gojeniu) i przed południem.
W dzień ekstrakcji nie zapomnij o dokładnym umyciu zębów i porządnym posiłku. Po usunięciu ósemek spożywanie pokarmów (a także ciepłych napojów) może być utrudnione. Nie decyduj się na ukojenie nerwów alkoholem. Picie go przed zabiegiem może obniżyć skuteczność środka znieczulającego, a tego z pewnością nie chcesz.

Jak postępować po zabiegu?

By po usunięciu zębów mądrości rekonwalescencja przebiegała pomyślnie, należy stosować się do kilku podstawowych zaleceń. Najistotniejszą kwestią jest odpowiednia dieta. Przez pierwsze godziny po zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia, później natomiast wybierać tylko określone produkty. Unikaj posiłków gorących, kwaśnych, a także takich, które wymagają gryzienia. Zrezygnuj również ze spożywania gazowanych napojów i alkoholu. Idealna dieta po zabiegu to ta bogata w zupy i posiłki dla małych dzieci. Nieco przyjemności może też sprawić mały deser w postaci lodów – zimne produkty sprzyjają gojeniu.
Bardzo ważne w rekonwalescencji jest odpowiednia higiena jamy ustnej, o której z pewnością powie Ci stomatolog. Po zabiegu konieczne może być stosowanie zimnych kompresów, a także posiłkowanie się lekami przeciwbólowymi, jednak dolegliwości po kilku dniach powinny ustępować.

Możliwe powikłania

Wielu pacjentów niepokoją ból i opuchlizna, które doskwierają im przez jakiś czas po zabiegu. Nie jest to jednak nic dziwnego. Dolegliwości bólowe powinny szybko ustąpić, zaś opuchlizna może utrzymywać się przez dłuższy okres. Nie jest to z pewnością powód do obaw.
Niestety ekstrakcja zębów mądrości nie zawsze przebiega na tyle pomyślnie, na ile powinna. Choć są to przypadki rzadkie, to należy mieć świadomość ryzyka powikłań. Wśród możliwych problemów po zabiegu mogą wystąpić m.in.: złamanie zęba, złamanie żuchwy lub jej zwichnięcie czy inne mechaniczne uszkodzenia. Każdy niepokojący objaw należy natychmiast konsultować z lekarzem.

EP